Přeposlat Yamaha MT-01 - Hyper recenze

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Yamaha MT-01 - Hyper recenze

17.04.2007 | René Hájek | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Koncept tohoto stroje byl prvně představen v roce 1999 a řada lidí pochybovala zda se vůbec dostane do sériové výroby. Realizace se ovšem uskutečnila a to roku 2004.

Úvod

Koncept tohoto stroje byl prvně představen v roce 1999 a řada lidí pochybovala zda se vůbec dostane do sériové výroby. Realizace se ovšem uskutečnila a to roku 2004. Označení této kategorie nese název Sportroadster, a ač má motor svůj původ v chopperu, tak přídomek sport si opravdu zaslouží. Dvouválcový buchar byl značně přepracován a nabízí stádo 90koní v 4750ot/min a hlavně obří točivý moment 150Nm, který je k dispozici již při 3750ot/min.

Yamaha MT-01 - Hyper recenze

Design

Už při prvním pohledu je patrné, že celému motocyklu dominuje vzduchem chlazený motor o objemu 1670ccm, za který by se nemusel stydět ani automobil. Dvě mohutné koncovky výfuku, které mají přívěru EXUP, jsou svedené pod sedlo a dávají tak stroji více sportovní vzhled. Nepřehlédnutelný je také kompaktní a tuhý rám, který je vyrobený za pomocí patentované technologie tlakového lití. Pokud se ovšem podíváte důkladněji, najdete drobnou vychytávku v podobě malého větráčku, který je skrytý na spodní části plastového krytu a má za účel odvádět teplo zpod zadního sedla. To aby nebylo spolujezdci tak horko pod zadnicí. Vpředu je dominantní moderní světlomet, který dokáže velmi dobře plnit svou úlohu.

Podvozek a brzdy

Přední vidlice o průměru 43mm je typu upside-down a kromě plného nastavení má také namontované radiální brzdové třmeny. Vzadu nalezneme vodorovně umístěný tlumič, který spolupracuje s kyvnou vidlicí odvozenou z modelu R1 a dotváří tak dojem sportovně laděného stroje.

Yamaha MT-01 - Hyper recenze

Jízda

Při usednutí na sedlo, které je velice pohodlné, vás zaujme velký kruhový otáčkoměr se zakomponovaným rychloměrem. Po nastartování se line z koncovek výfuků pěkně brumlavý zvuk a velký dvouválcový motor se strojem vydatně vibruje. Po rozjezdu zažijete mohutný zátah, který byste jen tak nečekali. Je jedno jaký z pěti převodů máte právě zařazený, obří tah je vždy přítomný. Kroutící moment se svou nebývalou hodnotou vás prostě uchvátí. Je jedno jestli máte 2000ot/min nebo jestli se pohybujete v oblasti 4000ot/min, síla je zde spolu s vibracemi neustále. Pokud se budete snažit na dálničním úseku trhnout rekord, tak vězte, že vaše řádění se zastaví lehce nad hranicí 200km/h, ale kdyby zde byla i šestka, tak by stroj díky svému tahu mohl koketovat s mnohem vyššími číslicemi. Kdo by však chtěl jezdit na nekapotovaném motocyklu přes 200km/h? Vždyť tento stroj lační po zábavě a zatáčkách. Ač by se to nemuselo zdát, tak i přes svou hmotnost 247kg bez náplní, je stroj agilnější než by se čekalo. Zpomalení stroje je také obdivuhodné a nelze nic namítat jak si brzdy dokáží poradit s váhou motocyklu. Spolujezdec ať raději zůstane doma, stupačky jsou dost vysoko a mít nohy delší dobu v takovémto úhlu není nic příjemného. Díky váze je proplétání v městské zácpě oříškem a se spolujezdcem za zády takřka nemožná záležitost. Ono jen udržet stoj na místě prověří vaši fyzičku. Co naplat, tento stroj není pro žádné bábovky, ale pro pořádné chlapy a dává to za všech okolností znát. Jeho duše je přímo hmatatelná a u čerpací stanice si za to nechává patřičně i zaplatit. Spotřeba se pohybuje od 6 do 8 litrů, což není právě málo a záleží jak divokou jízdu budete vyžadovat. Ovšem spořivěji zaměření řidiči si klidně vystačí s méně než šesti litry. Vždyť pro dálnice a trhání rekordů jsou tu jiné stroje a po tomto to nikdo chtít nemůže.

Yamaha MT-01 - Hyper recenze

Závěr

Pokud vás nelákají supersporty a čopry jsou zase moc usedlé, tak zkuste tento motocykl. Jestli se rádi projíždíte krajinou na pohodlném stroji a chcete být individualisti, kteří si vychutnávají život plnými doušky, tak je tohle jasná možnost ke splnění vašich snů a tužeb.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 33

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Yamaha MT-01 - Hyper recenze


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.