Přeposlat Harley-Davidson FXDR 114: Drsný power cruiser se sportovním duchem

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Harley-Davidson FXDR 114: Drsný power cruiser se sportovním duchem

04.10.2019 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Harley-Davidson FXDR 114 je tak trochu jiný Harley a možná by se dalo říct, že Harley nové doby. Výrobce tímto modelem cílí i na mladší jedince a je to takový správný drsňák, který má tradiční prvky tohoto amerického výrovce, ale zároveň nabídne i vysokou dávku sportovního ducha a skvělou agilitu v zatáčkách.

Harley-Davidson FXDR 114: Drsný power cruiser se sportovním duchem

Motor
Zadní kolo mašiny Harley-Davidson FXDR 114 roztáčí dvouválcový motor ukrytý pod označením Milwaukee-Eight 114, což je relativně nová jednotka vzniknuvší před dvěma lety. Jedná se o vzduchem a olejem chlazený motor, jehož zdvihový objem čítá 1868cc a je to tedy pořádný kus železa, jak se na správný H-D sluší a patří. Disponuje čtyřmi ventily na válec a také elektronickým sekvenčním vícebodovým vstřikováním paliva (ESPFI), přičemž jeho kompresní poměr čítá 10.5:1. Tento charismatický motor dosahuje nejvyššího výkonu 67 kW, tedy nějakých 91 koní, což sice na první pohled nějak zvlášť nezaujme, nicméně o maximálním výkonu tento dvouválec není. Je o síle a ta je vyjádřena hodnotou točivého momentu160 Nm při 3500 ot/min, což je opravdu hodně a tento model je tedy nejsilnější mašinou spadající do modelové řady Softail. Zátah takto silného motoru je opravdu neuvěřitelně razantní, mohutný a ta obrovská síla tam prostě je znát, přičemž motor nesmírně silně zatahuje už od nízkých otáček. Právě nízké a střední otáčky jsou oblastí, kde se tento dvouválec cítí nejlépe, ačkoliv disponuje i příjemnou gradací ve vysokých otáčkách. Honit ho do nich ale nemusíte a stačí se pohybovat ve středu. Nechat se unášet na vlně točivého momentu je přesně ta fráze, která se k tomuto motocyklu naprosto dokonale hodí a razance, s jakou umí FXDR 114 vyrazit vpřed, je vskutku návyková. A všechno je samozřejmě podtrženo nesmírně charismatickým, dunivým zvukovým projevem, který vás nenechá ani chvíli na pochybách, co že to vlastně řídíte. Převodovka je klasicky šestistupňová a pracuje se s ní dobře, takže k ní nemáme žádné větší výtky.

Harley-Davidson FXDR 114: Drsný power cruiser se sportovním duchem

Jízda a ovladatelnost
Mašiny H-D nebyly nikdy lehké a platí to také pro tento stroj, který disponuje provozní hmotností 303 kg. To je sice opravdu hodně, ale ve světě H-D je to pořád poměrně lehkonohý stroj a právě proto je také v řadě Softail. Ovladatelnost je ale i přes výše zmíněnou hmotnost poměrně pohodlná a může za to hlavně relativně nízko umístěné těžiště, nicméně bychom měli dodat, že ovladatelnost bude pohodlná pouze pro urostlejší jedince. Sedlo je umístěno ve výšce 720 mm, tedy poměrně nízko a na zem tak sice v pohodě dosáhnou i menší řidiči, nicméně ti zase budou mít problémy s dosažením řidítek a s celkovou pozicí, která je uzpůsobena právě spíše vyšším postavám. Celkově je pozice docela náročná, sedí se hodně vpředu a řidítka jsou velmi široká, takže na nějaké pohodlné zdolávání stovek a stovek kilometrů na jeden zátah můžete zapomenout. Ve městě se s touto mašinou budete vyloženě prát a pomalé korzování hustou zástavbou není něco, co by tento Harley vyhledával. Mimo město už je to ale úplně jiná liga a okresky plné zatáček tento robustní stroj miluje. Při vyšších rychlostech zvládá velmi umně maskovat svou hmotnost a do zatáčky se nechá sklopit s až překvapivou lehkostí a ladností. Podvozek je velmi sebejistý, nabízí vysokou stabilitu a zároveň komfort, který je na našich silnicích potřeba. Povedly se i brzdy, které nemají se zastavením tohoto stroje žádné větší problémy a snižovat rychlost umí opravdu poměrně suverénně a razantně. Zatímco vpředu mají své místo dva pevné, čtyřpístkové třmeny, vzadu sedí plovoucí dvoupístkový třmen a brzdy kromě suverénní síly potěší i tím, že takřka vůbec nevadnou.

Harley-Davidson FXDR 114: Drsný power cruiser se sportovním duchem

Výbava
Výbava je přesně taková, jakou má Harley-Davidson mít a je tedy spíše spartánská. Z elektroniky dostanete vlastně pouze brzdný systém ABS a bezklíčové zapalování, přičemž zmínit bychom měli také krásné LED světlo Daymaker, LED zadní světlo, LED blinkry a digitální palubní desku. Před řidičem je umístěný maličký, 2.14 palcový displej s inverzním zobrazením a pod ním se nachází oblast s informačními diodami. Displej toho umí zobrazit opravdu hodně a informuje o rychlosti, otáčkách, aktuálně zařazeném rychlostním stupni, stavu paliva v nádrži, času, ujetých kilometrech či dojezdu na zbývající palivo. Grafika je opravdu jednoduchá, možná až strohá a díky tomu je čitelnost naprosto bezproblémová za všech okolností. Na délku tento robustní stroj měří 2425 mm, rozvor kol čítá 1735 mm a sedlo je umístěno ve výšce 720 mm. Nádrž zvládne pojmout 16.7 litru paliva, což při výrobcem udávané průměrné spotřebě paliva 5.4 litru na 100 km stačí na dojezd okolo 300 km na jedno natankování, což určitě není špatné. Krásná litá kola s pěti paprsky mají průměr 19 palců vpředu, 18 palců vzadu a jsou na nich použity pneumatiky o rozměrech 120/70 vpředu a 240/40 vzadu. Zadní guma je tedy opravdový válec, nicméně na komfortu či ovládání se to negativně nepodepsalo.

Harley-Davidson FXDR 114: Drsný power cruiser se sportovním duchem

Kvalita a spolehlivost
Dílenské zpracování je velmi dobré a víceméně bez výhrad. Požité materiály i komponenty jsou kvalitní, slícování je příkladné a nikde nic nevrže ani na méně kvalitních silnicích. Velkou pochvalu si pak pochopitelně zaslouží i design, který je vyvedený v retro stylu a doplněný o moderní prvky. Hlavně silueta vypadá opravdu dravě a zkrátka jde na první pohled vidět, že výrobce tímto strojem cílí i na mladší jedince a ne jen na větrem ošlehané bardy, kteří brousí mašiny H-D desítky a desítky let. FXDR 114 je k dispozici v pěti barvách a naprosto fantasticky vypadá hlavně v oranžové s označením Performance Orange. Co se týče ceny, tak tento stroj na našem trhu startuje na částce 20398 eur, což je po přepočtu zhruba 525 tisíc korun bez daně.

Harley-Davidson FXDR 114: Drsný power cruiser se sportovním duchem

Verdikt
Harley-Davidson FXDR 114 je tak trochu jiný Harley a možná by se dalo říct, že Harley nové doby. Výrobce tímto modelem cílí i na mladší jedince a je to takový správný drsňák, který má tradiční prvky tohoto amerického výrovce, ale zároveň nabídne i vysokou dávku sportovního ducha a skvělou agilitu v zatáčkách. I když je to kus poctivého železa z Milwaukee, který váží přes tři metráky, na klikatých okreskách působí podstatně lehčím dojmem a umí být velmi svižným strojem se sportovním projevem. Pomalá jízda městem mu moc nesvědčí, nicméně mimo město se cítí jako ryba ve vodě a v tomto prostředí může dát FXDR 114 na odiv mamutí zátah svého vidlicového dvouválce. Motor Milwaukee-Eight 114 je vskutku impozantní strojovna a spolu s velmi dobře vyladěným a jistým podvozkem tvoří páteř této povedené mašiny.

Zdroj: YouTube

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Harley-Davidson FXDR 114: Drsný power cruiser se sportovním duchem


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.