Přeposlat MV Agusta Turismo Veloce 800 Lusso SCS: Lehký, hravý a nesmírně technicky vyspělý cestovní stroj s unikátní spojkou

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

MV Agusta Turismo Veloce 800 Lusso SCS: Lehký, hravý a nesmírně technicky vyspělý cestovní stroj s unikátní spojkou

18.09.2019 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

MV Agusta Turismo Veloce 800 Lusso SCS je opravdu skvělý cestovní motocykl, o tom není vůbec žádných pochyb a díky svému sportovnímu naturelu převyšuje většinu konkurence. Je to lehoučká, velmi příjemně ovladatelná mašina s unikátním systémem automatické spojky S.C.S., což určitě stojí za vyzkoušení a pochválit musíme i částečně aktivní podvozek, výbavu či silné brzdy.

MV Agusta Turismo Veloce 800 Lusso SCS: Lehký, hravý a nesmírně technicky vyspělý cestovní stroj s unikátní spojkou

Motor
O pohon této cestovní mašiny se znakem MV Agusta se stará známý, prověřený a nutno podotknout že i skvělý tříválec o zdvihovém objemu 798cc. Tento čtyřtakt disponuje DOHC rozvodem, takže má celkově 12 ventilů (4 na válec), chlazení obstarává kapalina a kompresní poměr čítá 12.2:1. Nejvyšší výkon této jednotky je 81 kW (110 koní) při 10150 ot/min a točivý moment čítá 80 Nm, kterých motor dosahuje při 7100 ot/min. Pro velmi svižné rozhýbání tohoto cesťáku to naprosto bez problémů stačí a dynamika jízdy je vskutku perfektní, přičemž velký podíl na tom má také převodovka, která kombinuje technologii rychlořazení nahoru i dolů se spojkovou S.C.S. (Smart Clutch System). Je to vlastně řazení bez spojky a je to velmi návykové. Spojku opravdu nemusíte mačkat vůbec, vlastně jen držíte plyn a řadíte nahoru nebo dolů podle potřeby. Spojkovou páčku tento stroj sice má, ale má ji zde víceméně pouze pro jistotu a pro případ, že budete chtít dělat nějaké psí kusy. Tento systém řazení je opravdu velmi příjemná ,,featura“, která dělá z tohoto, už tak velmi zajímavého cestovního stroje, ještě zajímavější kousek. Rychlostí má řidič k dispozici pochopitelně šest a motor nabízí hned čtyři jízdní režimy s označením Sport, Touring, Rain a Custom, přičemž ten poslední je možné upravit si k obrazu svému. Motor je jinak velmi příjemný, běží klidně, rychle reaguje na přidání plynu a působí hezky kultivovaným dojmem. Docela nás překvapila ochota i ve velmi nízkých otáčkách a chválíme také lehkost, s jakou tento tříválec letí do otáček.

MV Agusta Turismo Veloce 800 Lusso SCS: Lehký, hravý a nesmírně technicky vyspělý cestovní stroj s unikátní spojkou

Jízda a ovladatelnost
MV Agusta Turismo Veloce 800 Lusso SCS není žádným obrovským, obtloustlým a otylým cestovním strojem, který je problém kvůli vysoké hmotnosti v nízkých rychlostech ovládat, to ani omylem. Je to naopak příjemně lehký cesťák se sportovním nádechem, jehož suchá hmotnost je příjemných 192 kg a tato mašina potěší i celkově kompaktními rozměry. Její stavba je poměrně úzká, takže proplétání se v hustém městském provozu je naprosto bez problémů a v tomto prostředí se Turismo Veloce cítí až překvapivě dobře. Na ovládání je to opravdu velmi příjemný motocykl s čitelným projevem, vysokou úrovní stability a je to MV Agusta, takže se dostavila i hravost a nesmírná chuť po zatáčkách. S tímto strojem můžete pohodlně absolvovat jak klidný, nudný přesun z místa na místo, tak dynamickou projížďku v alpských serpentinách a obojí zvládne na jedničku. Nechá se velmi ochotně překlápět ze zatáčky do zatáčky a má i velmi komunikativní řízení, takže budete vždy vědět, co že se to na silnici vlastně děje. Posed za řidítky je přirozený, pohodlný a sedlo nabídne dostatek opory i komfortu, takže ani po dlouhé jízdě se nebudete cítit nijak zvlášť rozlámaně nebo unaveně. Míra komfortu je i na méně kvalitních silnicích výtečná a semiaktivní podvozek odvádí za všech okolností parádní práci. Brzdy jsou dostatečně silné, mají poměrně ostrý nástup a nevadnou ani při vyšší zátěži.

MV Agusta Turismo Veloce 800 Lusso SCS: Lehký, hravý a nesmírně technicky vyspělý cestovní stroj s unikátní spojkou

Výbava
Už standardní Turismo Veloce 800 je velmi dobře vybaveným kouskem a varianta Lusso SCS je vlastně její luxusní, prémiovou verzí. Za své nemalé peníze dostanete špičkový, semiaktivní podvozek, brzdy od Bremba, kompletní LED světla, digitální palubní desku, čtyři jízdní režimy, kontrolu trakce stavitelnou v osmi stupních, ABS s technologií RLM, tempomat a samozřejmě rychlořazení nahoru i dolů doplněné o spojku S.C.S. Je toho opravdu hodně a nic podstatného vlastně neschází, což se dá s klidem prohlásit i o praktické stránce věci. Tato mašina je již v základu vybavena dvojicí bočních kufrů, před řidičem se nachází dvě schránky, třeba na mobil nebo papíry a ve výbavě najdeme i dvě 12V zásuvky a dva USB porty. Zmínit musíme i manuálně stavitelný ochranný štít, který funguje na jedničku a díky němu je cestování i ve vyšších rychlostech relativně příjemné. Před řidičem umístěný barevný displej má úhlopříčku 5 palců a nabídne všechny možné i nemožné informace, přičemž na první pohled je na této ploše informací možná až trochu moc a určitě to bude chtít chvilku než se plně zorientujete. Na délku tato cestovní mašina měří 2125 mm, je široká 910 mm a rozvor kol čítá 1445 mm. Sedlo je umístěno ve výšce 850 mm a nádrž zvládne pojmout štědrých 21.5 litru paliva, takže dojezd na jedno natankování je výborný a bez větších problémů jde ujet více než 350 kilometrů. Litá hliníková kola mají průměr 17 palců a jsou na nich obuty pneumatiky o rozměrech 120/70 vpředu a 190/55 vzadu.

MV Agusta Turismo Veloce 800 Lusso SCS: Lehký, hravý a nesmírně technicky vyspělý cestovní stroj s unikátní spojkou

Kvalita a spolehlivost
Nad úrovní dílenského zpracování a celkovou kvalitou konstrukce není třeba ani na sekundu pochybovat. MV Agusta Turismo Veloce 800 Lusso SCS je luxusní mašinou a tomu přesně odpovídá jak zpracování, tak použité materiály a komponenty. Všechno působí velmi poctivě, nic není ošizené a jako celek zanechává tato mašina ten nejlepší pocit. Pochválit musíme i design, který sice možná není tak emotivní, jako u jiných strojů značky MV Agusta, ale i tak je velmi povedený a přední maska s jedním světlometem uprostřed zkrátka umí upoutat pozornost. Co se týče ceny, tak ta je opravdu hodně vysoká a na našem trhu se verze se spojkou S.C.S. prodává za 529 000 Kč. Stojí ale za to, protože se jedná o vpravdě jedinečné řešení, které žádný z konkurentů nemá a v Agustě to moc dobře víc, proto si za něj nechají náležitě zaplatit.

MV Agusta Turismo Veloce 800 Lusso SCS: Lehký, hravý a nesmírně technicky vyspělý cestovní stroj s unikátní spojkou

Verdikt
MV Agusta Turismo Veloce 800 Lusso SCS je opravdu skvělý cestovní motocykl, o tom není vůbec žádných pochyb a díky svému sportovnímu naturelu převyšuje většinu konkurence. Je to lehoučká, velmi příjemně ovladatelná mašina s unikátním systémem automatické spojky S.C.S., což určitě stojí za vyzkoušení a pochválit musíme i částečně aktivní podvozek, výbavu či silné brzdy. A samozřejmě i stylový design s centrálním předním světlometem a fantasticky vypadajícími výfuky. Zpracování je bez výhrad, což platí jak pro volbu komponent, tak materiálů a žádné velké drama by nemělo nastat ani co do spolehlivosti. Cena je vysoká, ale tento stroj si ji bez větších problémů obhájí.

Zdroj: YouTube

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku MV Agusta Turismo Veloce 800 Lusso SCS: Lehký, hravý a nesmírně technicky vyspělý cestovní stroj s unikátní spojkou


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.