Přeposlat Lightning Strike je nový elektrický superbike za relativně rozumnou cenu

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Lightning Strike je nový elektrický superbike za relativně rozumnou cenu

03.04.2019 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Dnes zavítáme do stále se rozrůstajícího a čím dál populárnějšího světa elektrických motocyklů, a to konkrétně k firmě Lightning Motorcycles. Ta představila nový stroj s označením Strike, který bude jednou z nejdostupnějších elektrických sportovních mašin současnosti.

Lightning Strike je nový elektrický superbike za relativně rozumnou cenu

Odvětví elektrických motocyklů je sice relativně mladé, ale je čím dál rozsáhlejší a nabídka ryze elektrických mašin je už dnes poměrně slušná. Firma Lightning Motorcycles platí spíše za ty starší, vznikla již v roce 2006 a její zakladatel, Richard Hatfield, začínal tak, že již existující motocykl, Yamahu R1, předělal na elektrický stroj. Firma se podílela samozřejmě i na vývoji baterií, prosadila se například v armádním odvětví a velký zlom přišel v roce 2012. To se povedlo závodnímu jezdci jménem Carlin Dunne vyhrát v kategorii motocyklů v závodě do vrchu Pikes Peak na čistě elektrickém stroji Lightning LS-218 Superbike. Jednalo se o první výhru elektrického motocyklu nad konvenčními motorkami se spalovacími motory a firma Lightning Motorcycles se tímto úspěchem zapsala do širšího povědomí. Co se týče samotného motocyklu Lightning LS-218 Superbike, tak ten byl v době svého vzniku s maximální rychlostí 350 km/h nejrychlejší mašinou na světě. První zvěsti o novém elektrickém motocyklu od firmy Lightning Motorcycles prolétly internetem počátkem tohoto roku a nyní před sebou máme oficiální představení, a to včetně základní ceny. Na tu se ale podíváme až později, ze začátku si tento stroj představíme a povíme si, co všechno nabídne.

Lightning Strike je nový elektrický superbike za relativně rozumnou cenu

Jedná se o elektrický superbike, svým designem tato novinka připomíná klasické litrové superbiky současnosti a vzhledově vychází z již zmíněného modelu LS-218. Přídi dominuje decentní kapotáž doplněná o podlouhlé světlomety s LEDkami a neschází ani ochranný štít či rozměrná zpětná zrcátka s integrovanými blinkry. Při pohledu z profilu vynikne dynamická silueta a klasická koncepce s nádrží, která je ale pochopitelně falešná, protože elektrický motocykl žádnou nádrž samozřejmě nepotřebuje. Výrobce bude tuto mašinu nabízet hned ve třech verzích, a to v základní s označením Standard, prostřední s všeříkajícím názvem Mid Range a vrcholné verzi, která dostala jméno Carbon Edition. Tento model nabídne nejvyšší výkon motoru, nejlepší dojezd a pomocí 6.6 kWh nabíječky s podporou rychlého nabíjení DC Level 3 také vcelku krátkou nabíjecí dobu. A jak už je dle označení patrné, nabídne i karbonové doplňky a z tohoto lehkého a tvrdého materiálu je vyrobena celá kapotáž i zadní blatník. Možná byste očekávali, že edice obsahující karbon bude z nabídky nejlehčí, ale tak tomu není, a naopak je s hmotností 219 kg nejtěžší. Prostřední verze Mid Range váží 210 kg a u základního modelu se ručička vah zastavila na čísle 206 kg.

Lightning Strike je nový elektrický superbike za relativně rozumnou cenu

Edice Carbon ale není jenom nejvýkonnější a nejtěžší, je také nejlépe vybavená a třeba podvozek je postavený na špičkových komponentech od firmy Öhlins. Brzdy jsou Brembo M4.34, což je také kvalita a dá se očekávat, že základní a prostřední model budou mít podvozek i brzdy postaveny na levnějších komponentech, nicméně výrobce v tomto ohledu prozatím nic nespecifikoval. Hlavní rozdíl mezi těmito verzemi je v akumulátorech, respektive v jejich kapacitě. Základní model disponuje bateriemi o kapacitě 10 kWh, prostřední má 15 kWh a top verze disponuje kapacitou 20 kWh, přičemž tím rozdíly nekončí a tito tři sourozenci se od sebe liší í výkony svého elektromotoru. Nejlépe je na tom pochopitelně Carbon Edition, která nabídne hezkých 120 koní a zbývající varianty disponují 90 koňmi, což je také docela slušné. Točivý moment je pro všechny tři modely stejný a výrobcem použitý elektromotor generuje štědrých 245 Nm, takže vůbec nepochybujeme o tom, že dynamiky jízdy bude výborná. Dynamika je důležitá, ale elektrický motocykl samozřejmě potřebuje nějaký rozumný dojezd, aby byl alespoň trochu normálně použitelný. Strike Standard zvládne na jedno nabití ujet zhruba 112 – 160 km, Strike Mid by měl být schopný ujet 168 až 240 km a nejdál dojedete na Carbon Edition, a to 240 až 320 km.

Lightning Strike je nový elektrický superbike za relativně rozumnou cenu

Dojezd se samozřejmě bude lišit podle podmínek a bude hodně rozhodovat jak počasí, tak profil jízd (město / okreska / dálnice). Co se týče nabíjení, tak základní a prostřední modely jsou oba vybaveny 3.3 kW nabíječkou a ta je uzpůsobena tomu, aby byly baterie nabity přes noc. Tyto verze podporují nabíjení Level 1 a 2, nicméně za příplatek bude k dispozici jak 6.6 kW nabíječka, tak podpora nabíjení Level 3 (každý z těchto prvků vyjde na 1500 dolarů, tedy na cca 34 440 Kč). Nabíjení s 6.6 kWh nabíječkou a podporou nabíjení úrovně 3 vypadá velmi zajímavě a dle výrobce je možné nabít baterie na zhruba 160 km dojezdu za solidních 20 minut. A to už vypadá docela použitelně. Tento nový elektrický superbike se začne vyrábět v červnu tohoto roku a základní model vyjde na 12 998 dolarů (cca 298 235 Kč). Prostřední varianta bude stát od 16 998 dolarů (zhruba 390 015 Kč) a za vrcholnou karbonovou edici si výrobce řekne o 19 998 Kč (okolo 458 850 Kč). Strike se bude prozatím prodávat pouze v Americe, nicméně se mluví o tom, že firma Lightning Motorcycles má ještě v průběhu tohoto roku expandovat i do Evropy. 

Lightning Strike je nový elektrický superbike za relativně rozumnou cenu

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Lightning Strike je nový elektrický superbike za relativně rozumnou cenu


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.