Přeposlat Aprilia SX 125: Povedené základní supermoto za rozumnou cenu

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Aprilia SX 125: Povedené základní supermoto za rozumnou cenu

09.07.2018 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Dříve měli své želízko v ohni mezi základními 125cc supermoty snad všichni hlavní výrobci (třeba Suzuki DR125SM nebo Yamahy XT125R a XT125X), nicméně v současnosti už tomu tak není a drtivá většina společností tuto třídu opustila. To otevřelo dveře Aprilii, která přišla s velmi povedeným modelem SX 125, který skvěle funguje, dobře jede a hezky vypadá.

Aprilia SX 125: Povedené základní supermoto za rozumnou cenu

Motor
Srdcem tohoto povedeného supermota je stejný jednoválcový motor, jaký používá lehký sportovní stroj RS 125 a je to tedy vpravdě moderní motor. Má kapalinové chlazení, disponuje zdvihovým objemem 124.2cc a neschází mu ani čtyři ventily na válec. Jeno nejvyšší výkon dosahuje hodnoty 14.8 koně a točivý moment se zastavil na hodnotě 10.5 Nm, což jsou na 125cc jednotku velmi slušné hodnoty zaručující naprosto dostatečnou dynamiku. Motor reaguje na přidání plynu rychle, bez výraznější prodlevy a nejlépe se cítí samozřejmě ve vyšších otáčkách, i když ani v těch nižších není úplně mrtvý. Díky vstřikování paliva plní aktuální emisní normu Euro 4 a celkově se jedná o příjemného společníka na každý den. Vibrace jsou sice patrné, ale nejsou nijak zvlášť rušivé a maximální rychlost tohoto stroje se může vyšplhat až 105 km/h. Do nějakých 90 km/h zrychluje Aprilia SX 125 velmi přesvědčivě a dech jí dochází až u hranice 100 km/h. Jedna z nejlepších vlastností tohoto motoru je jeho hospodárný provoz, bez jakékoliv námahy je možné jezdit za 3.5 litru benzinu na 100 km a provozní náklady tohoto supermota jsou tedy příjemně nízké.

Aprilia SX 125: Povedené základní supermoto za rozumnou cenu

Jízda a ovladatelnost
Tato Aprilia působí na první pohled jako opravdu velký stroj a může za to hlavně sedlo, které je uloženo ve výšce 880 mm. Ve skutečnosti to ale není tak enormní mašina, je to vlastně velmi úzký motocykl s poměrně příjemnou ergonomií a pohodovou pozicí za řidítky. Právě díky vysokým řidítkům je pozice za nimi vcelku relaxační a určitě to není tak, že byste se s tímto strojem nějak prali nebo že by byl každý ujetý kilometr utrpením. Není to samozřejmě na nějaké delší cestování, ale na každodenní dojíždění kratších vzdáleností se jedná o velmi vhodného společníka. Na trhu jsou samozřejmě stopětadvacítky s lepšími jízdními vlastnostmi (třeba KTM 125 Duke), ale v celkovém pohledu Aprilia SX 125 určitě nezklamala a potěšila třeba tím, jak dobře komunikuje s řidičem. Prostřednictvím řidítek se k němu dostane spousta informací o tom, co se dole děje a pochválit musíme i vhodně naladěný brzdný systém ABS. Ten zasahuje tak akorát a není přehnaně horlivý, ale zase není úplně v pozadí a poskytne tak dobrou jistotu i začínajícím řidičům. A na zadní brzdě ABS není, takže pořád je možné se sem tam sklouznout a trochu ohromit lidi okolo. Podvozek je postavený na 41 mm teleskopické USD vidlici se zdvihem 240 mm vpředu a vzadu najdeme hydraulický tlumič se zdvihem 220 mm. Dostatečně výkonné brzdy se skládají z 300 mm kotouče vpředu a vzadu najdeme kotouč o průměru 220 mm, přičemž do obou se zakusují plovoucí třmeny.

Aprilia SX 125: Povedené základní supermoto za rozumnou cenu

Výbava
V kategorii levnějších 125cc motocyklů není neobvyklé, že místo brzdného systému ABS použije výrobce kombinované brzdy CBS. Aprilia se u tohoto stroje touto cestou naštěstí nevydala a model SX 125 je osazený brzdným systémem ABS, který tentokrát dodala společnost Bosch. Jak jsme se již zmínili, najdeme ho pouze na přední brzdě a je dobře naladěný, takže je užitečný pro začátečníky i zkušenější jezdce. Celkově je výbava tohoto stroje určitě dobrá a chválíme třeba přítomnost obrácené vidlice, nicméně výrobce se nevyhnul ani několika mírným přešlapům. Radiální brzdy by určitě byly pro tento typ motocyklu vhodnější a uvítali bychom také lepší palubní desku. Výrobce použil monochromatický displej, který ale působí velmi lacině a možná až trochu nepřístojně. Čitelnost jednotlivých údajů je přinejmenším průměrná a celkově působí palubní deska jako by ji výrobce vzal z nějaké levné hračky. Displej jinak zvládne zobrazit třeba aktuální rychlost, napětí baterie nebo ujeté kilometry. Jak jsme se již zmínili, sedlo je uloženo ve výšce 880 mm a nádrž zvládne pojmout 7.5 litru paliva, což stačí na dojezd na jedno natankování okolo 200 km. Stylová vyplétaná kola disponují průměrem 17 palců a jsou na nich obuty pneumatiky o rozměrech 100/80 vpředu a 130/70 vzadu.

Aprilia SX 125: Povedené základní supermoto za rozumnou cenu

Kvalita a spolehlivost
Dílenské zpracování tohoto supermota je lehce nadprůměrné a v této třídě patří zcela jistě k tomu nejlepšímu. Také spolehlivost by měla být dostatečná, protože mechanicky se jedná o vcelku jednoduchý a nekomplikovaný stroj, na kterém se nemá moc co pokazit. Co se týče ceny, tak Aprilia SX 125 se u nás dá nová sehnat za necelých 100 000 Kč, což je velmi příznivá cena na to, co všechno tato mašina umí nabídnout. Proti ryze čínským počinům typu Lexmoto Adrenaline nebo Rieju MRT 125 Pro se vzduchem chlazeným motorem je sice dražší, ale také lepší. Drtivá většina klasických výrobců tuto kategorii již opustila, takže pokud chcete supermoto pod rozpoznatelnou značkou, je to buď Aprilia, nebo nic.

Aprilia SX 125: Povedené základní supermoto za rozumnou cenu

Verdikt
Dříve měli své želízko v ohni mezi základními 125cc supermoty snad všichni hlavní výrobci (třeba Suzuki DR125SM nebo Yamahy XT125R a XT125X), nicméně v současnosti už tomu tak není a drtivá většina společností tuto třídu opustila. To otevřelo dveře Aprilii, která přišla s velmi povedeným modelem SX 125, který skvěle funguje, dobře jede a hezky vypadá. Jedná se o vskutku příjemnou mašinu se skvělým motorem, povedenými jízdními vlastnostmi a nadprůměrnou výbavou. U Aprilií většinou očekáváte, že budou stát jmění, no u SX 125 to neplatí a nízká cena této povedené mašiny určitě překvapila a potěšila.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Aprilia SX 125: Povedené základní supermoto za rozumnou cenu


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.