Přeposlat T12 Massimo: Vysněný projekt slavného designéra stále žije a stojí rovný milion dolarů

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

T12 Massimo: Vysněný projekt slavného designéra stále žije a stojí rovný milion dolarů

20.04.2018 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Ve světě automobilů jsou modely s cenovkou přesahující jeden milion dolarů již poměrně rozšířenou záležitostí a v drtivé většině případů se jedná buď o hypersporty, nebo o nějaké unikátní modely, jejichž produkce dosahuje pouhých pár kusů. Nyní jsme se této cenovky dočkali i ve světě motocyklů.

T12 Massimo: Vysněný projekt slavného designéra stále žije a stojí rovný milion dolarů

Ano, motocykl na okolních obrázcích opravdu stojí jeden milion dolarů, tedy po přepočtu něco málo přes dvacet milionů korun. Navíc to není žádná žhavá novinka, protože tato mašina začala vznikat již v roce 2012 a jmenuje se T12 Massimo. Původně měla stát okolo 300 000 euro (cca 7.58 milionu Kč), nicméně poslední zprávy hovoří o tom, že každý z 12 vyrobených kusů vyjde na rovný milion dolarů. A co že je na tomto stroji tak významného a unikátního, že si za něj výrobce chce účtovat takovou astronomickou cenu? Je to jednak její minulost, komplikovaný vznik a samozřejmě i člověk, který za touto mašinou stál. Tím nebyl nikdo jiný než Massimo Tamburini, legendární designér a jeden z nejslavnějších lidí, kteří se kdy ve světě motocyklů motali. Jedná se nejenom o zakladatele značky Bimota, ale také o designéra slavných strojů Ducati 916 a MV Agusta F4. Jeho vliv na svět motocyklů byl tedy neoddiskutovatelný a v roce 2012, když už byl dávno v důchodu, si vysnil vlastní stroj s označením T12 (podle roku 2012 a dvanáctka byla zároveň Tamburiniho šťastné číslo). Zanedlouho po odstartování tohoto vpravdě ambiciózního projektu (v listopadu 2013) mu ale byla diagnostikována rakovina plic a té bohužel o rok později podlehl.

T12 Massimo: Vysněný projekt slavného designéra stále žije a stojí rovný milion dolarů

Massimo Tamburini zemřel 6. dubna 2014 a zanechal po sobě (mimo jiné) rozpracovaný projekt motocyklu T12 a tým, který se na něm původně podílel. Toho se ujal jeho syn Andrea Tamburini, motocykl dokončil do funkční podoby a odkaz tohoto motocyklového génia tak žije dál. Jeho velikost podtrhuje i fakt, že ho kdysi samotný Enzo Ferrari označil za Michelangela světa motocyklů. A právě to je s největší pravděpodobností hlavní důvod, proč si za tento stroj Andrea účtuje takto astronomickou částku, je to totiž jakýsi odkaz a dědictví jeho otce. Dalším důvodem je i technika, mašina T12 Massimo je totiž něco jako závodní speciál MotoGP a těch několik málo šťastlivců, kteří si ho budou moct dopřát, s ním na okruhu zažije zcela jistě speciální chvíle. Tento stroj se totiž může prohánět právě pouze po okruzích, homologaci na klasické silnice nemá a v současné době není v plánu, že by něco takového vzniklo. Výrobce chce zřejmě zachovat vysokou exkluzivitu. Design této mašiny je velmi minimalistický a přímočarý, až puristický a v tom je právě její síla. Pod na první pohled trochu obyčejnou slupkou se ukrývá neobyčejná technika, ty nejmodernější technologie a karbon všude, kam jen oko dohlédne.

T12 Massimo: Vysněný projekt slavného designéra stále žije a stojí rovný milion dolarů

Veškeré superstruktury na tomto stroji jsou vyrobeny právě z tohoto materiálu a je z něj vyrobený také air-box a částečně i nádrž (ta je samonosná). Důvodem takto rozsáhlého použití karbonu bylo samozřejmě dosažení co možná nejnižší hmotnosti, a to se výrobci opravdu povedlo, protože suchá hmotnost tohoto superbiku je pouhopouhých 154 kg. Celkově se jedná o malý, kompaktní stroj a na první pohled může vypadat jako závodní superbike nižší objemové kategorie. Zdání ale klame, protože tato mašina je postavena na těch nejmodernějších komponentech, jaké jsou v současné době k dispozici. Podvozek se stavitelnou geometrií obsahuje přední odpružení typu GP od společnosti Öhlins a vzadu najdeme speciální závodní tlumič od stejné firmy, na kterém spolupracovali její technici přímo s Massimem Tamburinim. Podvozek je tedy z velké části vyrobený na zakázku přesně dle požadavků výrobce, což ale u takto drahého a exkluzivního stroje nikoho moc nepřekvapí. Brzdná soustava obsahující dva kotouče o průměru 320 mm vpředu a jeden 218 mm kotouč vzadu je pak od firmy Brembo.

T12 Massimo: Vysněný projekt slavného designéra stále žije a stojí rovný milion dolarů

Kola o průměru 17 palců od společnosti Marchesini jsou vyrobena ze slitiny hořčíku a jsou na nich obuty závodní pneumatiky Pirelli o rozměrech 120/70 vpředu a 200/60 vzadu. Výfuk pak dostala na starosti společnost Arrow. Palubní deska je samozřejmě kompletně digitální a o kompletní elektroniku (včetně palubní desky) se postarala firma MoTeC. Co se týče motoru, tak zadní kolo tohoto speciálu roztáčí řadový čtyřválec původem z BMW S1000RR o zdvihovém objemu 999cc. Výkon této jednotky přesahuje 230 koní a je tedy jasné, že v oblasti dynamiky na tom bude T12 Massimo naprosto bezkonkurenčně. Jak jsme se již zmínili, do prodeje se dostane pouhých 12 kusů tohoto stroje a oficiální představení proběhne na akci Top Marques, která se koná v těchto dnech v Monaku. Tamburiniho cíl byl vytvořit nejlehčí, nejpurističtější, nejlépe ovladatelný a nejkompaktnější motocykl v kategorií závodních superbiků a zdá se, že ho jeho syn zdárně dokončil. Tato mašina je naprosto bez kompromisů, protože nikdo nemusel brát ohled na homologace pro provoz na klasických silnicích, nějaké limity nebo cenu, takže všechno mohlo být dotaženo až do extrému.

T12 Massimo: Vysněný projekt slavného designéra stále žije a stojí rovný milion dolarů

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku T12 Massimo: Vysněný projekt slavného designéra stále žije a stojí rovný milion dolarů


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.