Přeposlat Porsche 618: Fantasticky vypadající koncept elektrického cruiseru

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Porsche 618: Fantasticky vypadající koncept elektrického cruiseru

26.04.2017 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Automobilka Porsche je známá v první řadě samozřejmě díky svému ikonickému modelu 911, který patří již drahně let mezi nejuctívanější sportovní vozy. Jak by to ale vypadalo, kdyby se v Porsche rozhodli dělat motocykly? Koncept s označením 618 by mohl napovědět.

Porsche 618: Fantasticky vypadající koncept elektrického cruiseru

I když v roce 2002 německé Porsche tak trochu nakouklo do světa jednostopých vozidel a pomáhalo společnosti Harley-Davidson s vývojem motoru pro mašiny V-Rod, svůj vlastní motocykl nikdy nepředstavilo ani nevyrobilo. Je otázkou, jestli je to dobře, nebo špatně, ale automobily umí Porsche na jedničku a patří mezi nejslavnější výrobce na světě, takže se dá čekat, že by automobilka zabodovala i v oblasti motocyklů. Na otázku, jak by vypadal motocykl, kdyby ho vyrábělo Porsche, se nám alespoň částečně snaží odpovědět španělský designér Miguel Angel Bahri, který stojí za konceptem motocyklu Porsche 618. Není to tedy oficiální produkt přímo automobilky Porsche, nicméně to až tak nevadí a hlavní je, že je to po čertech hezký a zajímavý projekt. Miguel Angel Bahri se při návrhu tohoto konceptu inspirovat nejenom modelem 911 Turbo, ale i ostatními automobily Porsche, a to konkrétně modely 917, 918 a 919.

Porsche 618: Fantasticky vypadající koncept elektrického cruiseruPorsche 618: Fantasticky vypadající koncept elektrického cruiseru

Tato německá automobilka se vyznačuje hlavně tím, že její ikonická řada 911 je vyvedena v pořád stejném designu, který už je opravdu letitý a postupem času ho designéři pouze mírně upravují a vybrušují k obrazu současnosti. Občas se v legraci říká, že Porsche má nejlínější designéry na světě, nicméně je to právě vzhled, který dělá modely 911 dokonale rozpoznatelné od ostatních konkurentů. Koncept 618 si snaží vzít z ikonického designu řadu 911 jen to nejlepší a je na každém z nás posoudit, zda se mu to daří, či nikoliv. Nás tento futuristicky vyhlížející motocykl s retro nádechem dokonale nadchl a vůbec bychom se nezlobili, kdyby si ho vzali v Porsche pod křídla a jali se ho vyrábět. Design zaujme hned na první pohled a dominantu tohoto konceptu tvoří elegantně tvarovaná kapotáž s minimalistickým předním světlometem, který je samozřejmě tvořený LEDkami.

Porsche 618: Fantasticky vypadající koncept elektrického cruiseruPorsche 618: Fantasticky vypadající koncept elektrického cruiseru

V podobně minimalistickém duchu je vyvedeno také koncové světlo a už na první pohled si lze všimnout, že na konstrukci je použito poměrně hodně karbonu. Typově se jedná o jakýsi silový cruiser a designér Miguel Angel Bahri má dokonce v plánu dvě verze, a sice slabší variantu s označením S a silnější s klasickým přídomkem RS. Vraťme se ale zpět ke konstrukci. Celý tento koncept je postavený na rámu vyrobeném z magnézia, na délku měří Porsche 618 2203 mm, je vysoké 1000 mm a rozvor kol se zastavil na hodnotě 1579 mm. Světlo světa spatřily dvě barevné varianty, a sice šedá se zelenými doplňky a šedá s červenými, přičemž v těchto barvách jsou vyvedena kola, třmeny brzd, řidítka či tlumiče. Jedna z hlavních zajímavostí tohoto konceptu se nachází před řidičem a je to nádrž, která ale ve skutečnosti není nádrž a jedná se o úložný prostor (nádrž tento stroj nepotřebuje, ale o tom až později).

Porsche 618: Fantasticky vypadající koncept elektrického cruiseru

Dveře tohoto zavazadlového prostoru se otevírají po vzoru dveří závodních speciálů slavného podniku Le Mans a dle fotografií to vypadá, že zde najdeme místo pro plnohodnotnou přilbu. Uvnitř tohoto prostoru se nachází podsvícené logo Porsche a na vrcholu sedí kompletně digitální palubní deska v podobě jakéhosi podlouhlého panelu s úhlopříčkou přesahující 8 palců. Palubní deska má antireflexní povrchovou úpravu a Miguel zmiňuje, že bude možná plnohodnotná synchronizace s chytrým telefonem. Jak jsme se již zmínili, nádrž tento koncept nemá a ani ji nepotřebuje, protože se jedná, zcela nečekaně, o kompletně elektrický stroj. O jeho pohon se stará elektromotor doplněný bateriemi o kapacitě 20 kWh, přičemž výkon by měl dosahovat hezkých 120 kW (163 koní). Dynamické parametry nejsou známé, ale o ty v tomto případě až tak moc nejde. Porsche 618 je vskutku unikátní projekt a vůbec by nám nevadilo, kdyby ho Porsche převzalo pod svá křídla a postavilo na něm opravdový, produkční stroj.

 Porsche 618: Fantasticky vypadající koncept elektrického cruiseru

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Porsche 618: Fantasticky vypadající koncept elektrického cruiseru


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.