Přeposlat Polská společnost Zortrax vytiskla motocykl na 3D tiskárně

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Polská společnost Zortrax vytiskla motocykl na 3D tiskárně

08.02.2017 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

3D tisk je v současné době čím dál rozšířenější a postupně se propracovává do všech myslitelných i nemyslitelných odvětví. Polská společnost Zortrax představila první motocykl na světě, který je vytištěný na 3D tiskárně a to určitě za kratší zmínku stojí.

Polská společnost Zortrax vytiskla motocykl na 3D tiskárně

Nutno podotknout, že motocykly není na 3D tiskárně vytištěný úplně celý a věci jako motor zůstaly původní, nicméně kapotáž je kompletně předělána a vytištěna na 3D tiskárně. Jedná se o jakousi formu reklamy na tiskárny značky Zortrax a pro tuto polskou firmu to byla opravdu výzva, přičemž tento unikátní motocykl vznikal na tiskárnách s označením M200 a M300. Cílem bylo zjistit, co všechno tato dvojice poměrně dostupných 3D tiskáren zvládne i jaký je jejich potenciál a myslíme si, že se to firmě Zortrax povedlo na jedničku s hvězdičkou. Ve světě 3D tisku patří tato polská společnost k těm velmi známým, má dobré jméno všude po světě a její kořeny sahají k roku 2011, kdy započaly práce na v současné době prodávaném modelu M200. Jak jsme se zmínili již v úvodu, 3D tisk je čím dál populárnější a využívá se v bezpočtu různých odvětví.

Polská společnost Zortrax vytiskla motocykl na 3D tiskárněPolská společnost Zortrax vytiskla motocykl na 3D tiskárně

V Číně se dokonce povedlo vytisknout touto technologií luxusní vilu a dům s pěti patry, takže potenciál 3D tisku je vskutku obrovský. Je docela dobře možné, že v blízké budoucnosti se touto technologií bude tvořit drtivá většina produktů běžné spotřeby a postupem času určitě přijde řada i na náročnější projekty. V dnešní době není problém pořídit si 3D tiskárnu i domů a nejlevnější modely startují na částce okolo 13 000 Kč s DPH, což činí z 3D tisku poměrně dostupnou zábavu i do domácností. Samozřejmě, taková základní domácí tiskárna by motocykl pravděpodobně nezvládla, ale v budoucnosti se možná dostaneme i do tohoto bodu. Vraťme se ale k projektu 3D motocyklu a k tomu, jak vlastně vznikal. Jako první bylo nutné vybrat reálný motocykl, který by tomuto účelu posloužil a volba padla na sportovní mašinu od Triumphu, a to na model Daytona.

Polská společnost Zortrax vytiskla motocykl na 3D tiskárněPolská společnost Zortrax vytiskla motocykl na 3D tiskárně

Poté bylo nutné odstrojit všechny hlavní části, všechno naskenovat speciálním 3D skenerem a převést do reálné podoby pomocí 3D tisku. Vtip je v tom, že všechny komponenty vytištěné na 3D tiskárně musely být velikostně naprosto stejné, jako na původním modelu, aby na něj bez obtíží sedly a zároveň musely projít re-designem, aby byly vzhledově odlišné. Právě tomu nejvíc napomohl již zmíněný 3D skener, který nasnímal všechny komponenty v reálných velikostech a zároveň umožnil jednoduché převedení do výstupu pro další úpravy. Není to tedy tak, že by v Zortraxu tuto mašinu odstrojili a na chlup okopíroval prvky šasi na 3D tiskárně, tyto jednotlivé části posloužily pouze jako měřítko pro kompletně novou kapotáž. A ta se opravdu povedla, výskledek působí velmi moderním a tak trochu i futuristickým dojmem. Skvěle vypadá hlavně příď s uzoučkými LED světlomety, decentním ochranným štítem a zpětnými zrcátky, které jsou stejně úzké, jako světlomety.

Polská společnost Zortrax vytiskla motocykl na 3D tiskárně

Záď je vyvedena v minimalistickém stylu a neschází ani velmi jednoduché koncové světlo, opět složeno z LEDek. Vraťme se ale ještě na chvíli k výrobě, která určitě nekončila vytisknutím jednotlivých prvků šasi. Ty poté musely projít i post-processingem v podobě dobroušení, povrchové úpravy a samozřejmě i barevným nástřikem. Od naskenování jednotlivých komponent po plně funkční stroj to firmě Zortrax trvalo měsíc, což je opravdu úctyhodný výkon. Ještě bychom měli zmínit, že tiskárna M300 umí pracovat v oblasti o velikosti 300 x 300 x 300 mm a s rozlišením mezi 140 a 300 mikrony. Výhoda 3D tisku v oblasti motocyklového a automobilového průmyslu je zřejmá a nachází se v oblasti náhradních dílů. V případě potřeby si zkrátka necháte na míru vytisknout poškozený díl karoserie a bude hotovo. To je ale samozřejmě pořád hudba vzdálené budoucnosti a budeme si muset počkat na to, až bude 3D tisk opravdu dostupný a levný.

Polská společnost Zortrax vytiskla motocykl na 3D tiskárně

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Polská společnost Zortrax vytiskla motocykl na 3D tiskárně


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.