BMW


Přeposlat BMW Vision Next 100: Bude takto vypadat budoucnost motocyklů?

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

BMW Vision Next 100: Bude takto vypadat budoucnost motocyklů?

21.10.2016 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Víte, jaká bude budoucnost jednostopého cestování? V BMW to ví, nebo mají alespoň velmi zajímavou představu o budoucích motocyklech. Světlo světa spatřila vskutku neotřelá studie Vision Next 100, tak se pojďme ponořit do nepříliš vzdálené budoucnosti.

BMW Vision Next 100: Bude takto vypadat budoucnost motocyklů?

V rychlosti by se dal tento stroj popsat jako elektrická mašina budoucnosti, se kterou nikdy nenabouráte, na kterou nebudete potřebovat klasickou kombinézu a nutná nebude dokonce ani helma. Tak jednoduché to samozřejmě není a prvků je zde víc, ale tohle jsou tři hlavní faktory, kterými tento stroj zaujme. Projekt Vision Next 100 pod sebe shromažďuje díla různých designérů a konstruktéru v otázce dopravy budoucnosti a BMW ho přímo podporuje a zastřešuje. Označení Next 100 jasně naznačuje, že výsledné stroje, či spíše studie naznačují, kam se pohonné prostředky posunout za zhruba 100 let. Nejnovější počin v podobě futuristického motocyklu vypadá opravdu zajímavě a je plný originálních technologií i neotřelého designu. Na první pohled působí tato mašina jako kdyby vyjel z nějakého hollywoodského trháku a je docela dobře možné, že nějaká ta inspirace strojem ze sci-fi filmu proběhla. Je ale paradox, že hlavní prvek této studie odkazuje na úplně první motocykl od BMW s označením R32, který pochází z roku 1923. Oním hlavním prvkem je poměrně zajímavý trojúhelníkovitý rám, který spojuje přední kolo se zadním a BMW ho označuje jménem ,,Flexi Frame“.

BMW Vision Next 100: Bude takto vypadat budoucnost motocyklů?BMW Vision Next 100: Bude takto vypadat budoucnost motocyklů?

Není to tedy konvenční rám klasické konstrukce, je aktivní a jeho prostřednictvím tento futuristický stroj zatáčí. Při snaze o zatočení řidítky se tvar rámu změní a díky tomu celý motocykl změní směr jízdy. Síla nutná k zatočení by se měla měnit s rychlostí, takže v nízkých rychlostech by mělo být zatáčení velmi lehké, jednoduché a ve vysokých zase tuhé, aby se udržela co nejlepší stabilita jízdy. Celkový styl je vyvedený v továrních barvách BMW, takže kombinuje černou, stříbrnou a decentní modré doplňky. Ani použité materiály by neměly být konvenční a BMW mluví o materiálu založeném na uhlíkových vláknech, který ještě nebyl vynalezený (ale v budoucnosti určitě bude). Kromě tohoto jinak nespecifikovaného materiálu se na těle BMW Vision Next 100 nachází také klasický karbon. Pneumatiky jsou samozřejmě také speciální, částečně plní funkci tlumičů a nabídnou ,,polštářový“ efekt i aktivní úpravu profilu, který se adaptuje na konkrétní podmínky na silnici. Osvětlení je poměrně klasické, avšak vyvedené v minimalistickém duchu a za zmínku určitě stojí podsvícené logo BMW.

BMW Vision Next 100: Bude takto vypadat budoucnost motocyklů?BMW Vision Next 100: Bude takto vypadat budoucnost motocyklů?

Jedna z největších zajímavostí na tomto stroji je fakt, že podle BMW nejde převrátit a vlastně se v něm nejde ani vybourat. O perfektní stabilitu se bude starat unikátní systém postavený na gyroskopech, který by měl mašinu udržet v dokonalé stabilitě, a to dokonce i při nehybném stání například na světlech. Boční stojánek tak bude aktivní pouze v případě, že bude motocykl stát vypnutý někde v garáži. Výrobce uvádí, že tento systém dokonalé stability pomůže začátečníkům s jízdou a ty zkušenější zase posune na další úroveň. Prezentační fotografie ukazují tento motocykl ve společnosti sličné řidičky, která je vybavena speciálním oblekem i brýlemi. Tyto brýle suplují palubní desku a veškeré informace nezbytně nutné pro jízdu se budou promítat do jejich sklíček. Řidič si samozřejmě bude moct upravit, co a kde chce vidět a přísun informací půjde také úplně vypnout, aby se mohl dokonale soustředit na jízdu. Speciální oblek pak nabídne dostatečnou ochranu proti nepříznivým povětrnostním podmínkám (déšť, sníh nebo chlad) a navíc umí řidiče buď zahřát, nebo zchladit v závislosti na okolnostech.

BMW Vision Next 100: Bude takto vypadat budoucnost motocyklů?BMW Vision Next 100: Bude takto vypadat budoucnost motocyklů?

Oblek navíc zvládne i vibrovat a pomocí vibrací tak zvládne řidiči zprostředkovat další informace nebo pokyny. V úvodu jsme zmínili, že se jedná o elektrickou mašinu, ale to výrobce bohužel nepotvrdil a v otázce pohonu je uvedeno pouze to, že kolo roztáčí pohonný systém bez emisí, takže se domníváme, že je to zkrátka elektromotor. Ten na první pohled vypadá jako konvenční motor a jeho konstrukce je aktivní (jako ostatně všechno na této mašině), takže se jeho tvar může měnit v závislosti na aerodynamice, podmínkách nebo potřebě chlazení. Při rozšíření navíc poskytne další ochranu řidiči před okolními vlivy. BMW Vision Next 100 je opravdu zajímá vize budoucnosti a je vidět, že kreativita ještě neumřela a že budoucnost bude patřit bezpečnosti, nulovým emisím a adaptaci stroje okolním podmínkám i řidiči. Pokud bude doprava vypadat za 100 let tak, jak ji nyní prezentuje BMW, zlobit se za to určitě nebudeme. Určitě se podívejte také na přiložené video, které funkčnost a schopnosti této futuristické mašiny ukáže hezky v pohybu.

BMW Vision Next 100: Bude takto vypadat budoucnost motocyklů?BMW Vision Next 100: Bude takto vypadat budoucnost motocyklů?

Zdroj: YouTube

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku BMW Vision Next 100: Bude takto vypadat budoucnost motocyklů?


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.