Přeposlat Tork T6X: První elektrická mašina z Indie

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Tork T6X: První elektrická mašina z Indie

05.10.2016 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Elektrické motocykly se prosazují čím dál víc a s mírnou nadsázkou by se dalo říct, že právě elektrikou poháněné mašiny jsou budoucností. Svůj nejnovější počin v této oblasti představila společnost Tork Motors, o které jste pravděpodobně ještě nikdy neslyšeli.

Tork T6X: První elektrická mašina z Indie

Jedná se totiž o indickou společnost, která u nás není příliš známá, ale to se dost možná velmi brzy změní. Její elektrický počin v podobě motocyklu Tork T6X totiž nevypadá vůbec špatně a navíc bude k dispozici pravděpodobně za velmi nízkou cenu. Pokud by se jednalo o globální model, tak věříme, že se stane velmi rychle bestsellerem a ideálním prostředkem do přeplněných měst. V tomto ohledu si ale budeme muset počkat na víc informací, protože to prozatím vypadá, že tento stroj se bude prodávat pouze v domovské Indii. Po stránce designu se tato elektrická mašina opravdu povedla a už na první pohled vypadá až překvapivě moderně a konkurenceschopně. Určitě nevypadá jako nějaká amatérská produkce a působí až překvapivě seriózně. Konstrukčně se jedná o klasického naháče a dobře vypadá hlavně příď s ostře řezaným světlometem. Povedla se i kola s tenkými paprsky a vcelku originálním designem, přičemž jejich černá barva hezky kontrastuje se zbytkem karoserie.

Tork T6X: První elektrická mašina z IndieTork T6X: První elektrická mašina z Indie

Není to ale pouze hezká, sportovně vyhlížející mašina, je to také poměrně praktický kousek jako stvořený pro každý den. Elektrická mašina nepotřebuje žádnou palivovou nádrž, takže místo ní je zde úložný prostor schopný pojmout klasickou přilbu a neschází zde ani konektor pro nabití mobilního telefonu. Palubní deska deska je zastoupena 4.3 palcovým dotykovým displejem, který je ukotvený přímo před řidičem a který ukazuje například rychlost, čas, ujeté kilometry a dojezd. Součástí palubního systému je i navigační software, který bude v hustých indických ulicích určitě potřeba. To ale není všechno a palubní systém je možné propojit se smartphonem pomocí speciální aplikace Tork app, prostřednictvím které je možné měnit různá nastavení. Tork T6X tedy určitě jde s dobou a výrobce tento stroj označuje jako nejchytřejší mašinu na silnici (to je samozřejmě nutno brát s rezervou). Tato mašina je postavena na systému s označením TIROS, což je vlastní technologie výrobce a jakýsi mozek všeho.

Tork T6X: První elektrická mašina z IndieTork T6X: První elektrická mašina z Indie

Systém TIROS mimo jiné obsahuje například několik jízdních módů, výukový program, který vás naučí využívat optimálně elektrický pohon a navíc se zvládne sám aktualizovat z cloudu. Jednotlivé jízdní módy by navíc měly jít dále upravit a jejich volba probíhá prostřednictvím dotykového displeje, takže bude ve vteřině možné změnit tento motocykl z pohodlného cruiseru na sportovní náčiní. Srdcem tohoto elektrického motocyklu je pochopitelně elektromotor, který disponuje konstantním točivým momentem 27 Nm a tato síla je samozřejmě k dispozici již z nejnižších otáček. To bude znamenat hlavně bleskovou akceleraci z místa a celkově můžeme očekávat solidní dynamiku. Alfou a omegou všech elektrických motocyklů je samozřejmě dojezd na plně nabité baterie a výrobce uvádí, že Tork T6X zvládne urazit 100 km při průměrné rychlosti 85 km/h. Maximální rychlost se pak může vyšplhat až na 100 km/h, nicméně v tomto případě se dojezd samozřejmě sníží.

Tork T6X: První elektrická mašina z IndieTork T6X: První elektrická mašina z Indie

Další důležitou věcí u všech elektrických prostředků a výrobků je doba, kterou potřebují na nabití baterií. Zde použité baterie typu lithium ion půjdou nabít z 0 na 80 % jejich kapacity za pouhou jednu hodinu, což vypadá poměrně použitelně. Jak jsme se zmínili již v úvodu, prozatím to vypadá, že bude tento stroj dostupný pouze v domovské Indii, nicméně nechme se překvapit, protože podle nás má Tork T6X naději na globální úspěch. Kombinace solidního dojezdu, určitě dobré dynamiky, stylového designu a moderních prvků je velmi přitažlivá a cena, která by se měla v přepočtu pohybovat okolo 45 150 Kč, taktéž. Společnost Tork Motors oznámila, že prozatím bude tento stroj prodávat v indických městech Puné, Bengalúru a Dillí, přičemž ve městě Puné už stihl výrobce postavit šest dobíjecích stanic. V plánu je dostat do konce prosince tohoto roku do provozu 100 kusů a Tork T6X je možné na oficiálních stránkách výrobce již předobjednat.

Tork T6X: První elektrická mašina z IndieTork T6X: První elektrická mašina z Indie

 

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Tork T6X: První elektrická mašina z Indie


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.