Přeposlat AJS Cadwell 125 Café Racer: Levný kafáč pro mladé a začínající řidiče

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

AJS Cadwell 125 Café Racer: Levný kafáč pro mladé a začínající řidiče

08.07.2016 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Firma AJS Motorcycles u nás sice moc známá není, ale jedná se o poměrně tradiční společnost s rozsáhlým portfoliem. Dnes se podíváme na její novinku v podobně modelu Cadwell 125 Café Racer, který je určený hlavně začínajícím řidičům.

AJS Cadwell 125 Café Racer: Levný kafáč pro mladé a začínající řidiče

AJS je (či spíše byl) tradiční britský výrobce motocyklů, který víceméně stál u zrodu a největšího rozmachu motocyklového průmyslu ve Velké Británii. Tato původně rodinná firma vznikla v roce 1909 a svého vrcholu dosáhla ve dvacátých a třicátých letech minulého století, přičemž k roku 1931 držela 117 motocyklových rekordů. Ve stejném roce se ale AJS dostalo do nemalých finančních problémů, protože jejich novinka v podobě modelu S3 V-Twin byla velmi drahá na vývoj, výrobu a prodávala se velmi pomalu. Následovalo období různého slučování, překupů a AJS už se nikdy nedostalo do takové kondice, v jaké bylo dřív. Novodobé AJS funguje od roku 2002 a nabízí poměrně širokou nabídku motocyklů, od malých endur, přes cruisery až k naháčům. V její nabídce neschází ani malé městské skútry a produkty této firmy se vyznačují hlavně perfektním poměrem cena / výkon. AJS totiž vyrábí v Číně a zde se bude vyrábět i novinka v podobě modelu Cadwell 125 Café Racer.

AJS Cadwell 125 Café Racer: Levný kafáč pro mladé a začínající řidiče

Jedná se o retro motocykly typu Café Racer a je určený hlavně pro mladé, začínající řidiče a je možné ho řídit s řidičským oprávněním A1. Novinka svým vzhledem odkazuje na motocykly z padesátých a šedesátých let minulého století a její čistý design se nám celkem zalíbil. Dominantu této mašiny tvoří ploché, poměrně nízko položené sedlo, hezký výfuk a retro vyplétaná kola. Na přídi najdeme jednoduchý kulatý světlomet, chromovaná zpětná zrcátka s dva budíky usazené v chromovaných pouzdrech. O pohon tohoto stroje se stará jednoválcový, vzduchem chlazený motor o zdvihovém objemu 124cc, který disponuje OHV rozvodem. Nejvyšší výkon tohoto motoru je 7.1 kW (necelých 10 koní) při 8500 ot/min a převodovka má klasických pět stupňů. Vzhledem k výkonu samozřejmě nelze čekat nějakou závratnou dynamiku, ale je to mašina pro mladé a nezkušené, takže to ničemu nevadí a maximální rychlost se měla podle výrobce pohybovat okolo 96 km/h.

AJS Cadwell 125 Café Racer: Levný kafáč pro mladé a začínající řidiče

To znamená, že kromě klasického městského provozu se bude tento model vcelku bez problémů moct pohybovat i na klasických okreskách a příměstských cestách. Rozvor kol čítá 1330 mm, celková délka tohoto stroje se zastavila na 2040 mm, výška je 1100 mm a šířka pak 800 mm. Sedlo je uloženo ve výšce 740 mm a suchá hmotnost se zastavila na hodnotě 113 kg, takže je to docela lehký motocykl a ovládání by nemělo být problematické ani v nižších rychlostech. Nádrž zvládne pojmout 11.2 litru paliva a dojezd na plnou nádrž bude určitě velmi dobrý, protože motor s největší pravděpodobností moc paliva potřebovat nebude. Výrobce sice kombinovanou spotřebu neuvádí, ale jeho poměrně skromné parametry dávají tušit nízkou spotřebu a tím pádem příznivé provozní náklady. Ještě bychom měli zmínit, že motor lze probudit k životu jak pomocí elektrického startéru, tak prostřednictvím klasického ,,nakopnutí“.

AJS Cadwell 125 Café Racer: Levný kafáč pro mladé a začínající řidiče

Brzdná soustava se skládá z jednoho kotouče na předním kole a kotouč najdeme trochu překvapivě i na kole zadním, což nebývá v této třídě pravidlem a výrobci levných motocyklů pro mladé kolikrát sahají raději po klasické bubnové brzdě. Palubní deska je velmi jednoduchá a skládá se ze dvou rozměrných analogových budíků (tachometr a otáčkoměr), přičemž v tachometru neschází ani ukazatel ujeté vzdálenosti. Oba budíky pak obsahují nezbytné informační diody (ukazatel blinkrů, ukazatel rozsvíceného světla nebo ukazatel rezervy). Co se týče již zmíněných vyplétaných kol, tak ta mají průměr 17 palců a jsou na nich obuty pneumatiky o rozměrech 110/70 vpředu a 130/70 vzadu. AJS Cadwell 125 Café Racer se bude prodávat ve dvou barevných variantách, a sice ve stříbrné a černé a cena byla stanovena na 1898 liber, což je po přepočtu příjemných 60 000 Kč. To je opravdu atraktivní, zajímavá nabídka a výrobce bude k tomuto stroji nabízet i nějaké to příslušenství, jako například chromované blatníky nebo ochranný štít.

AJS Cadwell 125 Café Racer: Levný kafáč pro mladé a začínající řidiče

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 3

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku AJS Cadwell 125 Café Racer: Levný kafáč pro mladé a začínající řidiče


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.