Přeposlat APWorks Light Rider: Elektrobike s rámem vytištěným na 3D tiskárně

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

APWorks Light Rider: Elektrobike s rámem vytištěným na 3D tiskárně

25.05.2016 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Jedno z nejprogresivnějších odvětví v oblasti techniky je určitě 3D tisk, který zažívá obrovský boom takřka do všech možných odvětví. Společnost APWorks napadlo na 3D tiskárně vytisknout motocykl a výsledek vypadá opravdu zajímavě.

APWorks Light Rider: Elektrobike s rámem vytištěným na 3D tiskárně

Na 3D tiskárnách bylo v minulosti vytištěno skoro všechno, včetně zbraně, automobilu a v Číně dokonce zvládli vytisknout luxusní vilu. 3D tisk zkrátka jede a jedná se o čím dál rozšířenější věc, která se pomalu dostává i do našich domovů. Vždyť domácí 3D tiskárnu je možné na našem trhu pořídit za zhruba 12 000 Kč s DPH, což je relativně nízká cena a dá se čekat, že se tento typ tisku v blízké budoucnosti ještě víc rozšíří. O domácím 3D tisku ale dnešní novinka nebude, protože společnost APWorks vytiskla první motocykl (tedy spíše pouze jeho rám) na 3D tiskárně a to se vám doma určitě jen tak nepovede. Bylo samozřejmě jenom otázkou času, kdy někoho něco takového napadne, ale výsledek je použitelný a dokonce velmi zajímavý, takže proč ne. Přemýšleli jste někdy o tom, jak by vypadal motocykl, kdyby ho navrhoval geniální Švýcar H. R. Giger? Podle nás by vypadal podobně, jako mašina na okolních obrázcích, protože tento slavný tvůrce neméně slavného Vetřelce si v tomto stylu liboval a vlastně ho i založil.

APWorks Light Rider: Elektrobike s rámem vytištěným na 3D tiskárněAPWorks Light Rider: Elektrobike s rámem vytištěným na 3D tiskárně

Celá konstrukce tohoto na 3D tiskárně vytisknutého rámu připomíná kombinaci něčeho živého s něčím mechanickým a nutno podotknout, že to nevypadá vůbec špatně. Mimochodem, tento motocykl se jmenuje Light Rider a jeho jméno je naprosto přesné, protože váží pouhopouhých 35 kg. To není špatné na to, že se jedná o mašinu poháněnou elektřinou, které jsou většinou kvůli bateriím relativně těžké. Na první pohled sice vypadá Light Rider spíše jako takové futuristické kolo, ale je opravdu motocykl a je postavený okolo již zmíněného rámu. Ten byl vytištěný pomocí 30 mikrometrů tenkých vrstev a výrobce jako materiál použil speciální hliníkovou slitinu užívanou v letectví a kovový prášek. Její jméno je Scalmalloy a jedná se o druhou generaci slitiny hliníku, hořčíku a skandia a výrobce uvádí, že je podstatně pevnější, než klasické slitiny hliníku a křemíku užívané v současném 3D tisku.

APWorks Light Rider: Elektrobike s rámem vytištěným na 3D tiskárně

Rám vytisknutý z tohoto speciálního materiálu váží pouhých 6 kg, a jak jsme se již zmínili, na 3D tiskárně byl vytištěný pouze on a zbytek věcí je relativně konvenčních, ale to je pochopitelné. Výrobce uvádí, že rám je dostatečně pevný a odolný na to, aby zvládl klasické strasti každodenního používání, a není důvod mu nevěřit, protože tento motocykl se bude ve velmi omezené sérii dokonce prodávat. Není to tedy pouze nějaká demonstrace a jedná se o plně funkční produkt, který vypadá jako stvořený do hustého městského provozu. O pohon této mašiny se stará již zmíněný elektromotor, který disponuje sice skromným výkonem 6kW (8 koní), ale mohutným točivým momentem o hodnotě 130 Nm. Maximální rychlost tohoto stroje by měla být až 80 km/h a z klidu na 45 km/h se zvládne rozjet za hezké 3 sekundy.

APWorks Light Rider: Elektrobike s rámem vytištěným na 3D tiskárně

Na křižování rychlostních silnic nebo dálnic to samozřejmě nebude, ale do husté městské džungle vypadá tento výkon i schopnosti naprosto pohodově a ještě bychom měli určitě dodat, že na plně nabitou baterii zvládne Light Rider urazit až 60 km. Baterie je navíc vyměnitelná, takže by neměl být problém mít jednu baterii v motocyklu a druhou doma na nabíječce. Jak jsme se již zmínili, tato mašina s rámem vytisknutým na 3D tiskárně se dostane i do prodeje a vznikne jí pouhých 50 kusů. Pokud čekáte nízkou cenu, tak jste na omylu, protože jeden kus vyjde na ne zrovna lidových 50 000 eur, tedy v přepočtu na 1.35 milionu Kč bez daně. Výrobce v současnosti přijímá první předobjednávky, při kterých je nutné zaplatit zálohu 2000 eur (cca 54 000 Kč) a budoucí majitelé si na svůj vytisknutý elektrobike počkají zhruba rok.

APWorks Light Rider: Elektrobike s rámem vytištěným na 3D tiskárně

Zdroj: YouTube

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku APWorks Light Rider: Elektrobike s rámem vytištěným na 3D tiskárně


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.