Přeposlat Samsung ukázal koncept Smart Windshield: Bude chytré plexi pomocí, nebo spíše zbytečným rozptýlením?

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Samsung ukázal koncept Smart Windshield: Bude chytré plexi pomocí, nebo spíše zbytečným rozptýlením?

06.04.2016 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Korejský Samsung je gigant se vším všudy a jako každá obrovská nadnárodní společnost, i Samsung má prsty snad ve všech myslitelných odvětvích. Nyní se tato firma hodlá vklínit do světa motocyklů, ale ne pomocí celého stroje (alespoň prozatím), ale pouze prostřednictvím příslušenství.

Samsung ukázal koncept Smart Windshield: Bude chytré plexi pomocí, nebo spíše zbytečným rozptýlením?

Trend posledních několika let v oblasti elektroniky je zcela jasný a je takový, že všechno kolem nás musí být ,,smart“. Začalo to smartphony, tedy chytrými telefony, které zvládnou spoustu věcí a nyní jsou na světě chytré hodinky, ledničky, pračky, žárovky a velmi brzy bude celá domácnost podstatně chytřejší, než její majitel. Chytré telefony se probojovaly i do oblasti automobilů a dnes si můžete svého nově koupeného čtyřkolového miláčka hezky synchronizovat se svým smartphonem. V oblasti motocyklů to zatím není tak rozšířený prvek, ale časem se tak určitě stane. O synchronizaci motocyklů a telefonů ale dnes řeč nebude, ale v mobilní oblasti zůstaneme. Korejský gigant Samsung ukázal koncept chytrého ochranného plexi štítu a pojmenoval ho, nečekaně, Smart Windshield. V podstatě jde o klasický head-up displej, který je známý uživatelům automobilů již nějakou tu dobu a na tomto konceptu je hezky patrné, že jsou v některých ohledech automobily v oblasti vývoje napřed. Zrovna u tohoto konceptu bychom ale řekli, že to není nic, co je k životu nezbytně nutné a v několika ohledech se zdá být Smart Windshield dokonce kontraproduktivní.

Samsung ukázal koncept Smart Windshield: Bude chytré plexi pomocí, nebo spíše zbytečným rozptýlením?Samsung ukázal koncept Smart Windshield: Bude chytré plexi pomocí, nebo spíše zbytečným rozptýlením?

Reakce světa na tento počin jsou velmi různorodé a jak už to tak u kontroverzních věcí bývá, buď jsou docela pozitivní, nebo silně negativní s přídomkem, že s tímto výtvorem bude mnohem víc nehod. Nic ale není tak černé, jak se zdá a koncept Smart Windshield má i své nesporné výhody. Technologicky jde o docela jednouchou věc a není to nic, co bychom u automobilů už nějaký ten pátek nevídali (již zmíněný head-up displej). V ochranném plexi štítu je zkrátka vložený jakýsi panel, na který promítá obraz malý projektor umístěný pod ním. Ten je zase propojený s aplikací ve smartphonu a přes tuto aplikaci se to bude všechno ovládat. Samsung ve svém propagačním videu uvádí, že se jedná o bezpečnostní technologii a v oblasti využití jako navigace se tomu dá bez problémů věřit. V dnešních velkých a hodně spletitých městech se nevyznají kolikrát ani rodilí domorodci a hledat nějakou ulici ve velkoměstě bez navigace je mnohdy problém. V tomto ohledu je skvělé, že si na vašem telefonu zadáte do navigace místo určení a přes aplikaci vám pak chytrý plexi štít bude zobrazovat cestu.

Samsung ukázal koncept Smart Windshield: Bude chytré plexi pomocí, nebo spíše zbytečným rozptýlením?Samsung ukázal koncept Smart Windshield: Bude chytré plexi pomocí, nebo spíše zbytečným rozptýlením?

Až doposud tedy tato technologie vypadá vcelku zajímavě a bezpečnostní charakter jí nelze upřít. Dál už to bude o něco horší a například telefonování prostřednictvím handsfree v helmě nevypadá úplně ideálně. Telefon budete mít normálně v kapse, bude spojený s chytrým plexi a když vám někdo zavolá, tak se vám Smart Windshield ukáže, kdo volá. Neměl by být problém hovor přijmout přímo na chytrém plexi a vyřídit si ho, aniž byste se po zvonícím telefonu jakkoliv sháněli v kapse nebo přihrádce na skútru. V případě, že se do telefonování nebudete chtít pouštět, půjde nastavit automatická odpověď pomocí SMSky v tom stylu, že telefon pošle zprávu typu ,,řídím, zavolám později“. Ano, opět to působí jako bezpečnostní prvek, ale už je to vcelku výrazné rozptýlení a to není na motocyklu ani trochu žádaným prvkem. Stačí na chvíli ztratit pozornost a problém je na světě. Aplikace navíc samozřejmě zvládá i přijímat SMSky, zprávy z populárních mobilních ,,kecálků“ (WhasApp apod.), upozornění z webových prohlížečů a také notifikace z různých dalších aplikací.

Samsung ukázal koncept Smart Windshield: Bude chytré plexi pomocí, nebo spíše zbytečným rozptýlením?Samsung ukázal koncept Smart Windshield: Bude chytré plexi pomocí, nebo spíše zbytečným rozptýlením?

A v dnešním mobilním světě bohužel posílá různé notifikace snad úplně každá aplikace, takže u jedince s množstvím aplikací by mohl být Smart Windshield neustále aktivní a rozptylovat pozornost vskutku hodně. Samozřejmě záleží na každém uživateli, do jaké míry chce být neustále v online světě a určitě stojí také za zvážení, jestli není lepší při jízdě na motocyklu nebo skútru nechat mobilní telefon chvíli bokem dění. Není vůbec náhoda, že Samsung tuto technologii prezentovat na skútru (konkrétně na Yamaze Tricity), protože právě v hustém městském provozu není vůbec problém zahlédnout řidiče skútru, kterak při jízdě loví vyzvánějící telefon v kapse od bundy. Je jasné, že Samsung to myslí dobře a že chce eliminovat hlavně tento prvek, ale ve výsledku může být Smart Windshield více nebezpečný, než užitečný. Zda se tento koncept dostane někdy do sériové výroby a normálního prodeje se prozatím neví, ale Samsung na to prostředky zcela jistě má a bude pravděpodobně záležet na celkových reakcích.

Samsung ukázal koncept Smart Windshield: Bude chytré plexi pomocí, nebo spíše zbytečným rozptýlením?

Zdroj: YouTube

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Samsung ukázal koncept Smart Windshield: Bude chytré plexi pomocí, nebo spíše zbytečným rozptýlením?


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.