Přeposlat Harley-Davidson Road Glide Special: Opravdu speciální cruiser

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Harley-Davidson Road Glide Special: Opravdu speciální cruiser

03.08.2015 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Harley-Davidson Road Glide Special je mezi cruisery samostatnou kapitolou, a to jak originálním vzhledem, tak majestátností a osobitostí. Tato mašina vzbudí pozdvižení všude, kde se objeví a její majitel si může být jistý ohromnou pozorností i od těch, co je jinak motocykly nijak nezajímají.

Harley-Davidson Road Glide Special: Opravdu speciální cruiser

Motor
Pořádný cruiser potřebuje pořádný motor a pohonná jednotka v modelu Harley-Davidson Road Glide Special působí, že by mohla pohánět i mezigalaktický křižník. Jedná se o vzduchem chlazený dvouválec o masivním zdvihovém objemu 1690cc, který budí respekt i při chodu na volnoběh. Výrobce neuvádí jeho výkon v koních, avšak hodnota točitého momentu je 138 Nm a ty jsou dostupné již při 3 500 ot/min, což znamená hlavně perfektní zátah prakticky od volnoběhu. Právě okolo těchto otáček (3 500) se cítí motor nejlíp, a i když mu nevadí ani vyšší otáčky, nemá moc smysl ho do nich zbytečně honit. Míra vibrací je pak prakticky minimální, zvukový projev charismatický a špatná není ani spotřeba. Výrobce uvádí kombinovanou spotřebu 5.6 litru na 100 km a v reálu se konzumace paliva pohybuje jen něco málo nad šesti litry, což není nic hrozného. Od solidní spotřeby se odvíjí také dobrý dojezd na plné natankování, který se může s trochou snahy přehoupnout přes 350 km, takže akční rádius je více než dostatečný. Převodovka je pak klasicky šestistupňová, s motorem je dobře sladěná a celkově se s ní pracuje příjemně.

Harley-Davidson Road Glide Special: Opravdu speciální cruiser

Jízda a ovladatelnost
Na silnici působí tato mašina tak majestátně, že ji v tomto ohledu jen máloco dokáže překonat. Termín silniční koráb je velmi rozšířený, avšak Harley-Davidson Road Glide Special tomu dává úplně jiný význam. Tohle je bez debat král mezi všemi cruisery, a když si zvyknete na ty ohromné rozměry, které možná až trochu nahání hrůzu, budete si užívat dokonale komfortní jízdu. Rovné, široké silnice jsou tím pravým teritoriem, kde se Road Glide Special cítí jako doma a problémy nejsou ani na méně kvalitních površích. Míra komfortu je pochopitelně velmi dobrá a jediný problém dělá pouze pozice za řidítky, protože najít si tu ideální není úplně jednoduché.  Jakmile ji ale najdete a hezky se na této mašině uvelebíte, budete krájet kilometr za kilometrem bez jakýchkoliv trablů. Ty nastanou až v případě, že se dostanete na nějako klikatou okresku nebo do ucpaného města. S hmotností 385 kg to opravdu není nejhbitější mašina a o nějakém nadšeném zatáčení pochopitelně nemůže být ani řeč. Na klikatých okreskách je tento mohutný cruiser docela výzva a zvládnout ho není vůbec jednoduché, nicméně to samozřejmě patří k jeho celkovému charakteru. Brzdy jsou slušné a zastavují relativně s chutí, přičemž přední i zadní brzdy mají čtyřpístkové třmeny.

Harley-Davidson Road Glide Special: Opravdu speciální cruiser

Výbava
Výbava je velmi dobrá a všechno je pochopitelně přizpůsobeno co nejpohodlnějšímu a nejpříjemnějšímu cestování. Dominanta tohoto stroje je velká palubní deska obklopující řidiče, která obsahuje čtyři klasické, analogové budíky a také barevný displej. Ten disponuje úhlopříčkou obrazu 6.5 palce a zobrazuje se na něm jak navigace, tak různé užitečné informace. Samozřejmostí je pak kvalitní audio systém, jehož reproduktory obklopují palubní desku, podpora MP3 formátu a možnost připojení například iPodu. Kvalita zvuku je dobrá a výkon audio soustavy také, takže není problém poslouchat hudbu například na dálnici v rychlostech výrazně přesahujících povolené maximum. V základu pak dostanete také brzdný systém ABS a tempomat, který vám výrazně usnadní delší cestování. Pohodlné sedlo je uloženo ve výšce 696 mm a nádrž pojme 22.7 litru paliva, což stačí na již zmíněný dojezd okolo 350 km. Rozměry pneumatik jsou 130/60 R19 vpředu a 180/65 R16 vzadu.

Harley-Davidson Road Glide Special: Opravdu speciální cruiser

Kvalita a spolehlivost
Nové mašiny Harley-Davidson jsou po stránce zpracování prakticky bezchybné a tento model je na tom samozřejmě stejně. Všechno sedí na svém místě, nikde nic nevrže ani na nekvalitních cestách a celkově působí tato mašina opravdu prémiově. Dostanete samozřejmě spoustu chromu, o který je potřeba se starat, nicméně to je spíše radost, než utrpení. Se spolehlivostí by neměly být žádné závažnější problémy a při alespoň standardní údržbě vás Road Glide Special odveze snad i kolem světa. Motor je prakticky k neutahání a velmi odolně působí i brzdy.

Harley-Davidson Road Glide Special: Opravdu speciální cruiser

Verdikt
Harley-Davidson Road Glide Special je mezi cruisery samostatnou kapitolou, a to jak originálním vzhledem, tak majestátností a osobitostí. Tato mašina vzbudí pozdvižení všude, kde se objeví a její majitel si může být jistý ohromnou pozorností i od těch, co je jinak motocykly nijak nezajímají. Road Glide Special zkrátka přitahuje pozornost, a to jak stylingem, tak mohutnými rozměry a v neposlední řadě i burácivým motorem. Ten nabídne ohromnou sílu už ve velmi nízkých otáčkách a jeho devízou je hlavně právě nízké a střední pásmo otáček, ve kterých se cítí jako ryba ve vodě. Jako silniční a dálniční křižník funguje tato mašina naprosto dokonale a lehké problémy přijdou až při snaze o agresivnější jízdu na klikatých silnicích. Vzhledem k rozměrům a vysoké hmotnosti to není ideální stroj pro nějaké divoké změny směru a v hustém městském provozu se také necítí zrovna příjemně. S tím se ale u tohoto typu motocyklů tak nějak počítá, takže to není žádný nedostatek. Výbava je perfektní a dílenské zpracování je pak prakticky bezchybné. Základní cena tohoto cruiseru se na našem trhu pohybuje v přepočtu okolo 587 570 Kč.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Harley-Davidson Road Glide Special: Opravdu speciální cruiser


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.