Přeposlat Elektrická mašina zecOO jde do výroby a vznikne jí pouhých 49 kusů!

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Elektrická mašina zecOO jde do výroby a vznikne jí pouhých 49 kusů!

20.07.2015 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Futuristická mašina na elektřinu s označením zecOO se chystá do sériové výroby a hned na první pohled je jasné, že má co nabídnout. Je to jako splněný sen těch nejdivočejších dětských snů, tak se pojďme podívat, na co se můžeme těšit.

Elektrická mašina zecOO jde do výroby a vznikne jí pouhých 49 kusů!

Z fantazie do reality, přesně tak by se dal v rychlosti shrnout projekt elektrické mašiny zecOO. Vypadá úplně jinak, než 99% ostatní motocyklové produkce a tak futuristický stroj už tu opravdu hodně dlouho nebyl. Cesta k realitě ale nebyla snadná a už vůbec ne rychlá. Původní prototyp byl představen v roce 2012 a sériová verze tedy přichází o dlouhé tři roky později. No, ono to s tou sériovostí není až tak žhavé, protože vznikne pouhých 49 kusů a za každý si nechá výrobce pořádně zaplatit. Takže je to spíše exkluzivní zboží pro pár vyvolených, než nějaký průkopník světa elektrickým mašin. Je docela zajímavé, že proti konceptu se toho u sériové verze moc nezměnilo a až na pár detailů zůstalo všechno víceméně shodné. Produkční verze se bude pouze o něco déle nabíjet, než jak bylo původně v plánu a na plné nabití zvládne urazit nepatrně větší vzdálenost. Už na první pohled je jasné, že na téhle mašině není nic konvenčního a je to vidět hlavně na zavěšení předního kola. To je zavěšeno do horizontální vidlice a hlavní smysl tohoto zavěšení je vyvážit vyšší hmotnost baterie, která by jinak měla špatný vliv na ovládání a jízdní vlastnosti.

Elektrická mašina zecOO jde do výroby a vznikne jí pouhých 49 kusů!

Díky tomuto zavěšení by ale měla být ovladatelnost víceméně stejná, jako u klasických motocyklů. Další zajímavostí je nízko položené sedlo, které je umístěné jen těsně nad zadním kolem. Řidič tedy vypadá, jako kdyby sedlal nějaké futuristické vozítko, a docela si umíme představit, že se na této mašině bude nějak tak i cítit. Koncové světlo je pak vyřešeno docela elegantně a je ukotveno na blatníku zadního kola. Zalíbila se nám také krásná kola, která jenom podtrhují auru výjimečného stroje a výrobce na tomto motocyklu použil samozřejmě samé kvalitní materiály odpovídající cenové relaci a vysoké exkluzivitě. Palubní deska je pak kompletně digitální a rozvor kol čítá masivních 1830 mm, takže o stabilitu během jízdy určitě nebude nouze. Nyní se konečně dostáváme k tomu nejzajímavějšímu, což je pohon, o který se pochopitelně stará elektřina. Zadní kolo tohoto motocyklu roztáčí elektromotor od americké firmy Zero Motocycles, která má s tímto typem pohonu dobré zkušenosti a stejný motor pohání i její mašinu s označením SR.

Elektrická mašina zecOO jde do výroby a vznikne jí pouhých 49 kusů!

Výkon tohoto motoru je 50 kW (68 koní), točivý moment čítá velmi hezkých 144 Nm a dodávku energie obstarává baterie typu Li-Ion. Tato baterie jde nabíjet dvěma způsoby, a to pomocí 100 nebo 200 voltů, přičemž při první možnosti trvá nabití osm hodin. Při druhé variantě se baterie nabije za solidní čtyři hodiny, což není nijak závratně moc a díky tomu bude tento motocykl určitě dobře využitelný. Špatný není ani dojezd, kdy by měla tato mašina na plné nabití urazit až 160 km. Maximální rychlost by se pak měla pohybovat okolo 160 km/h a obě tyto hodnoty jsou bez problémů použitelné pro každodenní soužití. Na to, že se hmotnost zastavila na hodnotě 280 kg, to nejsou vůbec špatné výkony. Jak jsme se již zmínili, do prodeje se dostane pouhých 49 kusů a všechny jsou určeny pro domácí trh v Japonsku, ze kterého výrobce pochází. Cena byla stanovena na nemalých 71 500 dolarů, což je v přepočtu zhruba 1,79 milionu Kč. Zajímavostí je pak rozsáhlý výběr v oblasti personalizace, kdy si lze vybrat víceméně jakoukoliv barvu a kombinace.

Elektrická mašina zecOO jde do výroby a vznikne jí pouhých 49 kusů!

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Elektrická mašina zecOO jde do výroby a vznikne jí pouhých 49 kusů!


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.