Přeposlat Rieju RS3 50: Mladá puška ze Španělska

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Rieju RS3 50: Mladá puška ze Španělska

10.07.2015 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Rieju RS3 50 je povedená mašina pro mládež a kromě agresivního vzhledu zaujme tento model také velmi dobrými jízdními vlastnostmi. Pokud je vám 16 a hledáte jednostopý stroj, kterým zaujmete i široké okolí, s tímto modelem určitě žádnou větší chybu neuděláte.

Rieju RS3 50: Mladá puška ze Španělska

Motor
U motocyklu zaměřeného hlavně na mladé řidiče nelze očekávat nějak extra vysoký výkon (ten ani není vzhledem k restrikcím možný) a motor v modelu Rieju RS3 50 tak disponuje výkonem pouze okolo 8 koní. Zadní kolo roztáčí jednoválec chlazený kapalinou o zdvihovém objemu 50cc a tato pohonná jednotka vyžaduje hlavně perfektní synchronizaci plynu a řazení. Není vůbec jednoduché udržet ji v ideálních otáčkách a hlavní věc, které se musí řidič této mašiny vyvarovat, je nechat spadnout otáčky mimo použitelné pásmo. Pro trochu svižnější jízdu tedy musíte motor pořádně točit, a když se trochu odvážete (a budete mít vítr v zádech), lze se dostat na maximální rychlost až okolo 105 km/h. Kvůli nedostatku výkonu v nižších otáčkách jsou rozjezdy trochu obtížné a jízda ve městě, kde se musí častěji řadit a kde padají otáčky často mimo použitelné pásmo, je vyloženě frustrující. Na příměstských silnicích a okreskách je ale všechno v pořádku, a když si dáte pozor na otáčky, docela si užijete. Míra vibrací je vcelku výrazná, ale jde si na to zvyknout a zvukový projev vytočeného motoru je hodně agresivní. Převodovka je pak klasicky šestistupňová a pracuje se s ní docela dobře.

Rieju RS3 50: Mladá puška ze Španělska

Jízda a ovladatelnost
Jízdní vlastnosti jsou docela solidní, a i když se samozřejmě nedají srovnávat s vyloženě sportovními mašinami, žádný velký průšvih se nekoná. Tlumiče odvádí svou práci na jedničku a ve spojení s příjemně nízkou hmotností (119 kg) se dočkáte svižných reakcí na změnu směru jízdy a celkově agilního chování. Díky nízké hmotnosti pak není problém ani s ovládáním v nižších rychlostech. Stabilita je solidní i ve vyšších rychlostech a jediná výtka směřuje k horšímu komfortu. Na méně kvalitních cestách nevykazují tlumiče žádnou extra velkou jistotu a občas trochu odskakují. Co se týče brzd, tak ty jsou slušné a zvládnou tuto mašinu zastavit během chvilky. Na druhou stranu, prostřednictvím brzd se k vám nedostane žádná výraznější odezva a při opravdu agresivním brzdění pak budete postrádat trochu té jistoty. Na předním kole sedí jeden kotouč o průměru 280 mm, do kterého se zakusuje dvoupístkový třmen a na zadní kolo použil výrobce kotouč o průměru 220 mm.

Rieju RS3 50: Mladá puška ze Španělska

Výbava
V této třídě motocyklů nelze očekávat výbavu, která vyrazí dech a tu samozřejmě ani nedostanete. Hlavní hvězdou výbavy je moderní palubní deska skládající se z velkého otáčkoměru, displeje a několika informačních diod. Displej zobrazuje aktuální rychlost, čas, ujeté kilometry a hlavně má funkci zaznamenat nejvyšší dosaženou rychlost, což bude pro náctileté řidiče určitě hojně využívaná vlastnost. Nebude tedy problém pochlubit se mezi kamarády tím, jak rychle jste jeli a ihned to doložit údajem na palubní desce. Vcelku pohodlné sedlo je uloženo ve výšce 845 mm a nádrž zvládne pojmout 12 litrů paliva, což vystačí na vcelku solidní dojezd na plné natankování. Motor není nijak extra žíznivý a moc si nevezme, ani když ho budete neustále honit po vysokých otáčkách (což je koneckonců nezbytně nutné). Přední světlomet příliš mnoho výkonu nepobral, ale zpětná zrcátka jsou dobrá a poskytnou vám slušný přehled o dění za vámi. Rozměry pneumatik jsou 100/80-17 vpředu a 130/70-17 vzadu.

Rieju RS3 50: Mladá puška ze Španělska

Kvalita a spolehlivost
Dílenské zpracování je solidní a víceméně odpovídá ceně, za kterou je tato mašina dostupná. Všechny komponenty sedí hezky na svém místě a nikde nic nevrže ani na méně kvalitních cestách. Jedna výtka směřuje ke stojánku, který občas trochu zlobil a nechtěl se úplně vrátit a druhá zase k levému zpětnému zrcátku. To se jednou za čas trochu uvolnilo a bylo potřeba ho trochu poupravit. To ale byly s největší pravděpodobností neduhy konkrétního kusu a dá se očekávat, že ne všechny kusy budou mít tyto nedostatky. V otázce spolehlivosti bude všechno záležet na údržbě a na tu si dejte pozor hlavně při koupi z druhé ruky. Snažte se tedy vyvarovat kousků, kde byla údržba vyloženě odbytá, ale to bohužel není u tohoto typu motocyklů pro mládež žádná výjimka.

Rieju RS3 50: Mladá puška ze Španělska

Verdikt
Rieju RS3 50 je povedená mašina pro mládež a kromě agresivního vzhledu zaujme tento model také velmi dobrými jízdními vlastnostmi. Pokud je vám 16 a hledáte jednostopý stroj, kterým zaujmete i široké okolí, s tímto modelem určitě žádnou větší chybu neuděláte. Motor potřebuje ke svižnější jízdě vysoké otáčky a je nezbytně nutné ho v nich udržovat, což není vždycky úplně jednoduché a to vytváří problémy hlavně v hustém městském provozu. Sem se tato mašina moc nehodí a její místo je na příměstských cestách a klasických okreskách. Na nich si užijete agilní chování, ochotu zatáčet a příjemnou manipulaci díky nízké hmotnosti. Výbava je sice pouze základní, avšak o nic důležitého ochuzeni nebudete, a pokud si něco vyloženě zaslouží pochvalu, je to palubní deska. Ta je moderní, dobře čitelná a problémy nejsou ani na přímém slunečním světle. Dílenské zpracování je, až na několik malých nedostatků, solidní a odpovídá pořizovací ceně (tato mašina stojí v přepočtu něco málo přes 100 000 Kč).

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Rieju RS3 50: Mladá puška ze Španělska


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.