Přeposlat Voxan Wattman: elektrický cruiser s výkonem 200 koní!

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Voxan Wattman: elektrický cruiser s výkonem 200 koní!

13.12.2013 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Dnes se povídáme na opravdu zajímavý motocykl z Francie, který pochází od společnosti Voxan. Ta představila elektrický cruieser s označením Wattman, který se ihned stal nejvýkonnější elektrickou mašinou všech dob.

Voxan Wattman: elektrický cruiser s výkonem 200 koní!

Francouzská společnost Voxan je relativně mladá firma, která byla založena v roce 1995, přičemž první prototyp ukázala světu v roce 1997 a první produkční motocykl se dostal do prodeje v roce 1999. Elektrický cruiser Wattman je určitě jeden z nejzajímavějších motocyklů současnosti a svou výjimečnost dává najevo už na první pohled. Vzhled je opravdu neotřelý, hodně originální a je jasné, že na silnici si tuto mašinu s ničím jiným nespletete. Na první pohled zaujme robustní kapotovaná část, která obsahuje motor, chladič i baterie a tato část je vlastně součástí hliníkového rámu. Jedná se o velmi zajímavé řešení, které se ale po stránce vzhledu nemusí líbit každému a díky němu působí Wattman vcelku zavalitým dojmem. On to vlastně není jenom dojem, jedná se o pořádný kus motocyklu a jeho hmotnost se zastavila na hodnotě 350 kg, což je opravdu hodně, a to i na velký cruiser. Příď je velmi jednoduchá a v podobném, minimalistickém stylu je vyvedena také záď s malými koncovými světly.

Voxan Wattman: elektrický cruiser s výkonem 200 koní!Voxan Wattman: elektrický cruiser s výkonem 200 koní!

Sama firma přirovnání design tohoto motocyklu k tělu škorpióna, což hezky popisuje na obrázku, který můžete vidět níž. Nyní se přesuneme k tomu nejlepšímu a nejzajímavějšímu, což je samozřejmě elektromotor. Ten nabídne výkon drtivých 200 koní při 10500 ot/min a točivý moment 200 Nm, který bude k dispozici od volnoběhu takřka neustále. Elektromotor nepotřebuje žádnou převodovku a zadní kolo tak roztáčí řemen. Dynamika tohoto cruiseru je opravdu velmi zajímavá a z 0-100 km/h se dostanete za 3.4 sekundy. Na 160 km/h to motorka zvládne za 5.9 sekundy a maximální rychlost se zastaví na hodnotě 170 km/h. Hodnoty jsou to opravdu velmi dobré, nicméně v přímém srovnání s dalším elektrickým motocyklem, sportovním modelem Lightning Motorcycle Electric Superbike, už tak výrazné nejsou. Tento méně výkonný (165 koní) motocykl umí zrychlit z 0-160 km/h za neuvěřitelné 3 sekundy a zvládne dosáhnout maximální rychlosti až 265 km/h. Důvodem lepší dynamiky i přes výrazně nižší výkon je samozřejmě v podstatně nižší hmotnosti.

Voxan Wattman: elektrický cruiser s výkonem 200 koní!Voxan Wattman: elektrický cruiser s výkonem 200 koní!

Vraťme se ale k modelu Wattman a jeho bateriím, které se zdají být největší slabinou. Baterie jsou typu lithium-ion, disponují kapacitou 12.8 kWh a s hmotností okolo 100 kg představují takřka třetinu celkové váhy motocyklu. Výrobce sice uvádí maximální dojezd na plné nabití 180 km, což vypadá velmi dobře, avšak je v tom háček. Abyste dosáhli takto vysokého dojezdu, musí se vaše průměrná rychlost pohybovat maximální okolo 33.6 km/h. Přepočítáno na čas, při využití 3.2 koně výkonu motoru vydrží baterie 5.35 hodiny. Pokud motocyklu šlápnete na krk a začnete využívat jeho plného výkonu, baterie vybijete samozřejmě podstatně rychleji. Na druhou stranu, nabít baterie na 80% kapacity by mělo trvat pouhých 30 minut, což částečně vyvažuje horší efektivnost provozu. Datum uvedení do prodeje zatím není známé a nic se ještě neví ani o ceně. Bude se ale jednat o ručně skládanou mašinu, takže cena bude určitě velmi vysoká. Wattman ale vypadá opravdu velmi zajímavě a těšíme se, až ho potkáme někde na silnici.

Voxan Wattman: elektrický cruiser s výkonem 200 koní!Voxan Wattman: elektrický cruiser s výkonem 200 koní!

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Voxan Wattman: elektrický cruiser s výkonem 200 koní!


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.