Přeposlat Kosmetický salón: Čisticí prostředky Motorex

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Kosmetický salón: Čisticí prostředky Motorex

23.08.2012 | www.motoraj.cz | Příslušenství | Komentářů: 0 |

O zazimování motorky už toho byly popsány takový stohy papíru, že bych je přehazovat vidlema nechtěl. Jenže po zazimování logicky přichází „odzimování“ a právě to je tématem tohoto článku. Přesněji řečeno co udělat, než poprvé vyjedete.

Kosmetický salón: Čisticí prostředky Motorex

Tedy, aby nedošlo k mýlce – nebudeme se věnovat technice (o tom už bylo taky napsáno dost a dost), spíš by se dalo říct kosmetice, což je část údržby, která se mnohdy podceňuje. A to je chyba, protože pořád je lepší strávit trochu času při pravidelný očistě než dávat ranec peněz například za nový lak.

Někdo zazimovává způsobem, že málem celou motorku rozloží na prvočinitele, vycídí je a poskládá do jednotlivých, detailně popsaných krabic. Druhým extrémem je ten, který s posledním hezkým podzimním dnem dobruslí s mašinou do garáže, zamkne ji a vzpomene si na ni až na jaře. Většina z nás pak stroj na zimní spánek sice připraví, ale tak, aby se – v případě, že by se udělalo hezky – dal rychle zprovoznit. Čili vyndáme baterku, promázneme řetěz a lanka, a pokud je mašina nějak hodně zasviněná, umyjeme ji. Samozřejmě záleží na tom, kde bude mít motorka zimní ubikaci, ale předpokládám, že většinou jde o suchou garáž, takže se nebudu zabývat tím, co dělat, když parkujete přes zimu před panelákem (koneckonců, pokud takhle někdo parkuje, většinou už odzimování stejně řeší někdo jiný...).

Ať už motorku na konci sezóny umyjete, nebo ne, stejně bude na jaře špinavá. Tedy asi z ní nebudou odpadávat kusy bahna, ale prach na ní bude (pokud neparkujete na operačním sále blízký nemocnice), a to i když ji přikryjete plachtou, prach se dostane prostě všude. Největší pitomost je vzít hadr a začít mašinu nasucho šmudlat, to si tak akorát poškrábete lak – kdepak, pokud chcete, aby pořád vypadala hezky, mytí se nevyhnete. No, a samozřejmě je nejlepší používat mycí prostředky určený speciálně pro motorky, který nejenže dokážou odstranit i špínu, se kterou si saponát na nádobí (který jste v nestřežený chvíli šlohli mámě v kuchyni) fakt neporadí, ale navíc i konzervují.

My jsme sáhli pro tentokrát do nabídky švýcarský značky Motorex, výrobce olejů – důvod byl jednoduchý: Jestliže někdo vyrábí kvalitní oleje, není důvod, proč by jeho ostatní produkce kvalitní nebyla.

Základním prostředkem je Moto Clean 900, který můžete pořídit buď samostatně v litrový láhvi s rozprašovačem, nebo jako sadu Cleaner Kit (krom Moto Clean 900 v ní najdete ještě houbu a utěrky). Jde o biologicky odbouratelný čistič, který v pohodě rozpustí i zavrdlý nečistoty. Použití je jednoduchý – Moto Clean 900 nastříkáte na motorku, necháte ho působit (maximálně 5 minut) a pak opláchnete vodou. Je samozřejmý, že mašina musí být studená a stačí použít poměrně malý množství čističe, sami uvidíte, jak se po čištěnym povrchu dokonale rozprostře. Moto Clean 900 můžete použít na celý stroj, nijak neškodí ani plastovým nebo gumovým částem.

Kosmetický salón: Čisticí prostředky Motorex

Fajn, máte umyto, teď to chce vyleštit. K tomu jsme použili aktivní pěnu Motorex Clean & Polish. U toho už je potřeba se vyhnout pneumatikám, brzdám, heftům, stupačkám a sedlu (kvůli klouzání). Pěna je v půllitrovým spreji, před použitím sprej pořádně protřepete, pěnu nastříkáte na stroj, necháte působit asi minutu a pak ji rozetřete měkkým hadříkem. Pěna nemá jen lešticí účinky, ale i čisticí, takže pokud jste na něco zapomněli při mytí Moto Cleanem 900, teď to napravíte.

Kosmetický salón: Čisticí prostředky Motorex

Tak, zdálo by se, že je hotovo. No, a taky vlastně je, ovšem pokud chcete „lesk jako blesk“, máme zde ještě Motorex Moto Polish. Jde o lešticí polituru na všechny druhy barev a laků, která osvěžuje barvy a dodává právě onen lesk. Opět žádná věda – obsah 200 ml plechovky pořádně protřepete, na suchý lak nanesete trochu Moto Polishe, necháte zaschnout a rozleštíte. Jako u všech lešticích prostředků je lepší vyhnout se prudkýmu slunci (aby leštidlo nezasychalo příliš rychle a nedělaly se šmouhy).

Kosmetický salón: Čisticí prostředky Motorex

No, a teď máte mašinu, jak když právě opustila bránu motosalonu. A hlavně vám takhle aspoň nějaký čas vydrží, protože tyhle prostředky působí částečně i jako konzervativní, tj. se na jimi ošetřený povrch nechytá špína tak snadno.

Sice jsem psal, že se nebudeme tentokrát věnovat technickýmu zprovoznění motorky, ale jednu věc bych přeci jen doporučil. Po zimě nám zůstane v nádrži většinou starý benzín. Jistě, někdo doporučuje nalít před ukončením sezóny nádrž po okraj, jiný ji naopak vypouští – a opět většina z nás tam nechá, co v ní zbylo. Na jaře pak dolejeme čerstvý benzín a jezdíme vesele dál. Anebo taky nejezdíme, protože se nám dostala do karbců nebo vstřikování voda. Proti tomuhle úžasně zabírá Motorex System Guard. Tenhle přípravek, určený pro benzínový a naftový vstřikovací systémy, čistí a rozpouští různý usazeniny v celým vstřikovacím systému, zlepšuje ochranu proti korozi a hlavně váže vodu. Použití je opět triviální – obsah 125 ml lahvičky nalijete do nádrže a je hotovo (těch 125 ml stačí na 30 litrů paliva a dlouhodobý účinek je zajištěn až do 10 000 km). Takže se už nemusíte bát, že vás mašina nechá ve štychu, i kdybyste někde natankovali horší benzín.

Kosmetický salón: Čisticí prostředky Motorex

Poslední věc, kterou byste s sebou měli mít na každou výjižďku: Motorex Viso-Clean. Jde o minibalení dvou ubrousků, jednoho vlhkýho na odstranění špíny z plexi přílby, druhýho na přeleštění. Funguje to fantasticky a hlavně si můžete očistit plexi pokaždý, kdy je to třeba, a ne, až když náhodou potkáte benzínku.

Tak, a to už je fakt všechno, a teď koukejte tu svoji vymydlenou krásku pořádně projet!

Více informací na www.motoraj.cz.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Kosmetický salón: Čisticí prostředky Motorex


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.