Přeposlat Optimální optika: Motokrosové brýle 3F Vision Monster

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Optimální optika: Motokrosové brýle 3F Vision Monster

15.08.2012 | www.motoraj.cz | Příslušenství | Komentářů: 0 |

Že je třeba si při motokrosu nebo enduru chránit zrak, ví každý. Tedy každý, kdo se někdy pohyboval v terénu na motorce. Větve, bláto, odlétávající kameny… to vše doslova číhá na motocyklistu, a pokud dojde ke střetu některé z těchto komodit s okem, může to mít fatální následky.

Optimální optika: Motokrosové brýle 3F Vision Monster

Tak, vyděsil jsem vás alespoň trochu svým pseudovědeckým úvodem? Tak to je dobře, protože úrazy očí patří opravdu k těm nejzávažnějším a léčí se dlouho, předlouho. Takže je logické, že krom chráničů a přílby potřebujeme právě do té přílby i brýle. A to ne brýle ledajaké, ale samozřejmě speciální. Takových kousků najdete na trhu spoustu, ale jde taky o to, aby pořádně fungovaly a aby něco vydržely. No a my jsme se podívali na zoubek výrobku české společnosti 3F Vision. Tahle značka není v ringu žádným nováčkem, i když je spíš známa cyklistům, vodákům nebo lyžařům, případně těm, kteří se zabývají vysokohorskou turistikou. Její nabídka je pro tato sportovní odvětví nebývale obsáhlá, nás ovšem zajímaly brýle, které jsou určeny pro motosport.

3F Vision se prezentuje heslem „Intelligent Sport Eyewear“, a tak jsme vybrali z její nabídky model Monster a byli zvědaví, nakolik bude „inteligentní“. Podle popisu by měl být tedy inteligentní až až, ostatně posuďte sami: brýle disponují ochranou UV 400, což znamená, že vás budou chránit před všemi druhy UV záření, tedy UVA, UVB a UVC. Nemusíte se tedy bát, že byste si pod brýlemi v prudkém slunci spálili ksichtík nebo poškodili zrak. Dalším plusem je použití dvou skel, tzv. double lens, čímž vzniká v zorníku vzduchová termoizolační vrstva, zabraňující jednak zamlžení a také se tím zvyšuje odolnost proti nárazu. Ovšem jedinečnou záležitostí je VAF neboli Vacuum Anti Fog. Dvojité zorníky jsou při použití téhle technologie uzpůsobeny tak, že mezi oběma skly vzniká vakuum. Ve spojení s důkladným odvětráním a systémem antifog (jde o speciální vrstvu, kterou jsou skla vybavena z vnitřní strany) se dá docílit absolutní ochrany proti zamlžení, a to za všech klimatických podmínek. Mimochodem, systémem VAF jsou v současnosti vybaveny právě jen výrobky 3F Vision.

Optimální optika: Motokrosové brýle 3F Vision Monster

Tolik tedy popis a teď osobní zkušenost.

Brýle jsem obdržel ve slušivém černém sáčku a hned se vrhnul na výzkum. Monster působí už na první pohled solidně a robustně, ať jsem je prohlížel, jak chtěl, nenapadlo mě, co by z nich mohlo případně odpadnout nebo co by mohly nevydržet. Robustnost si ale nepleťte s humpoláctvím, design je povedený, navíc ho skvěle doplňuje barevná kombinace černé, šedé a stříbrné. Odvětrání je vymyšleno chytře, v rámečku, mezi maskou, která přilne k obličeji (tlumící vrstva je ze dvou druhů molitanu a mikroplyše) a samotnými zorníky jsou jak v dolní, tak v horní části větrací otvory, opatřené opět molitanem, ovšem tentokrát prodyšným. Takže brýle sice odvětrávají, ale zároveň se do nich nedostane špína. Zorníky samotné mají sluneční filtr „0“, což znamená, že jde o čirá skla s propustností světla 80 až 100 % a najdete na nich úchyty na strhávací ochranné fólie. Pružná páska, kterou brýle připevníte k helmě, je samozřejmě nastavitelná, ze spodní strany navíc opatřená protiskluzovým profilem a i na ní najdete pomocný úchyt na strhávací fólii.

Na obličej sednou brýle jako ulité, pokud se tedy pod ně nesnažíte nacpat dioptrické okuláry. Ty pod ně prostě nejdou, takže my, se zrakovou vadou, musíme sáhnout po kontaktních čočkách. Po cca dvouměsíčním intenzivním používání se na brýlích neprojevila žádná výrazná závada, a to jsem je nijak nešetřil, snad krom toho, že vnitřní citlivou část s antifogem jsem čistil dle doporučení výrobce hodně opatrně. Měl jsem trochu obavu z toho, jestli třeba po celodenním ježdění v horku nebudu mít pod kontaktní vrstvou odřený obličej, přeci jen když se potíte jako zvíře, nemáte k odřeninám daleko, ale v pohodě, mikroplyš je vyloženě příjemný. Co se týká mlžení, tedy spíš nemlžení, můžu potvrdit, že i tohle funguje – „Monstery“ se nezamlžily ani jednou, a to jsem v nich jezdil i ve vyloženě chladném počasí.

Pokud to tedy shrnu, jde o kvalitní výrobek… a ještě ke všemu za rozumnou cenu. Což je, buďme upřímní, zvlášť v dnešní době nezanedbatelná záležitost. A to, že jde o českou značku, se taky počítá.

Více informací na www.motoraj.cz.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Optimální optika: Motokrosové brýle 3F Vision Monster


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.