Přeposlat Kůže nikdy neumírá

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Kůže nikdy neumírá

25.07.2012 | www.motoraj.cz | Příslušenství | Komentářů: 0 |

Od začátku minulého století se technika změnila k nepoznání, ale kožené kombinézy jsou tu stále s námi. Jak je to možné?

Kůže nikdy neumírá

Když se podíváte na fotky z prvních závodů, jako první vás zaujmou motorky, protože si říkáte, že dneska byste s tím nejeli ani pro rohlíky. Zatímco stroje a helmy jasně zapadají do minulého století, materiál kombinézy vám je odněkud povědomý i přesto, že jsou snímky černobílé. Ano, v kůži jezdili už první pionýři a je to tak stále. Ve větším se začaly overaly živočišného původu používat od dvacátých let, do té doby měli kůži jen největší střelci a ostatní si vystačili s tesilkami a bekovkou. Ty se ale při pádu dost trhaly, pokožka toho taky moc nevydržela, a tak se hromadně přešlo na odolnou hovězinu. V roce 1930 se kožené kombinézy staly poprvé povinnou výbavou jezdců na TT. Závody jsou na ostrově Man dodnes, motorky, helmy a další vybavení byste nepoznali, ale lepší věc než koženou kombinézu zatím nikdo nevymyslel. Samozřejmě spousta věcí se změnila, velkou roli hraje design, ale základ zůstal stejný.

Důvod, proč kůži používáme, je jednoduchý – víme, že funguje a dá se na ni spolehnout. Svoje dělá i tradice, přírodní materiál je něčím, co k motorkám patří, a když se podíváte na sedačky v limuzínách nebo v luxusních obývácích, uvidíte, že nejen k nim. Na druhou stranu nejde výrobcům upřít snahu stáda ušetřit, ale za desetiletí nepřišli na nic, co by poskytovalo stejné vlastnosti. Sem tam se objeví zpráva, že ten a ten vyvinul textilii se stejnou mechanickou odolností, ale stačí se projít po obchodech a je jasné, že tak horké to asi nebude. Důležitá je taky cena, a když už by teoreticky něco umělou cestou vyrobit šlo, zase by šlo o vybavení za několikanásobně víc bankovek.

Kůže nikdy neumírá

Krávu textil nenahradí

Kde se kůže vzala, všichni víme, a obvyklá tloušťka její stěny je 1,4 milimetru. Největší rozdíly mezi jednotlivými značkami a modely jsou v procesu, kterým kůže prochází a jak kvalitně ji kdo zpracuje. Přesný postup si nechávají továrny pro sebe, ale zjednodušeně v něm probíhá mechanické a chemické zbavení kůže od organických nečistot a úprava její struktury pro dlouhou životnost a požadovaný typ povrchu. Na tomto postupu závisí kvalita kombinézy víc než na tom, jestli je kůže z krávy, nebo z klokana, ale i tak platí, že lepší základ umožní vytvořit lepší výrobek.

Předpověď budoucnosti kožených kombinéz je taková, že náhražky se sice občas objevují, ale jejich uvedení na trh je ve většině případů nereálné jak kvůli vlastnostem, tak kvůli ceně.

Scott Macfarlane, šéf vývoje britské značky Teknic, říká: „Krávy se vyskytují v hojných počtech, jsou poměrně levné na chov a dostatek začíná být i klokanů. Jejich počty kolísají rok od roku a je pravda, že z průměrně velkého klokana je o hodně míň než z krávy, ale zase víc než z ovce nebo srny, takže jde o dobrou surovinu i z tohoto pohledu. Občas se objevily i pokusy s kůží z rejnoků, ta má sice vynikající charakteristiky v ohledu mechanické odolnosti, ale materiálu je z jednoho rejnoka tak málo, že zůstalo maximálně u doplňků. Pro motorkáře vegetariány je špatnou zprávou to, že takový soubor vlastností proti odření při pádu jako přírodní kůže žádná textilie ani nemá, a je pravda i to, že o vývoj umělé náhrady se víc nebo míň snaží každý výrobce.“

Kůže nikdy neumírá

Nit na prvním místě

Po zpracování je dalším důležitým krokem procesu sešití kombinézy, kde se liší druh stehů, použitá nit, umístění a samozřejmě kvalita provedení, která má velký vliv na to, jestli při pádu zůstane kombinéza jako celek, nebo se rozpadne na původní kusy. Způsob sešití se kromě kvality a funkce odráží samozřejmě také na ceně, stejně jako použitá nit. Ta musí vydržet to samé, co hlavní materiál, a například anglický Teknic používá k sešití tenké nylonové vlákno se speciální strukturou. Ta zajišťuje jednak pevnost při ráně o asfalt, jednak dlouholetou životnost a v neposlední řadě i ochranu před UV zářením, které by mohlo vlastnosti nitě časem oslabovat. Jak nám Scott Macfarlane dále prozradil, zapomínat nelze ani na vliv, jaký mají na kvalitu švů továrnou používané stroje, protože při stejném vlákně, kůži i druhu stehu může být v pevnosti spoje sešitého špatným a dobrým strojem veliký rozdíl. Mimoto jsme se dozvěděli, že největším oříškem je pro stroje sešívání různých materiálů, jako třeba kůže s elastickou vložkou, která se někdy používá do míst, kde často dochází k ohybu.

Kůže nikdy neumírá

Ověřeno stoletím

Důležité je vědět, že každý šev sám o sobě snižuje pevnost kombinézy, a když se snaží výrobce udělat okruhový oblek co nejpevnější, sešije ho z co nejméně částí. Někdy se švy skrývají z estetického hlediska a někdy se zpevňují tak, že se přes ně přešije ještě další plát kůže. Hodně lidí asi v tuhle chvíli napadne, jestli u dražších kombinéz znamená vyšší cena kvalitnější švy, nitě a zpracování, nebo jde jen o značku. Napohled se totiž může zdát, že většina kombinéz vypadá skoro stejně, a důvod, proč platit víc, není zrovna patrný. Už když si ale kombinézy pro porovnání oblečete na sebe, hned uvidíte, že ve většině případů bude ta dražší sedět jak zadek na hrnci, zatímco druhá bude mít pár horších bodů. Vedle toho si všimnete i rozdílů v detailech, například v zipech, které mají na ceně taky svůj podíl. Samozřejmě, že něco stojí i všité chrániče, a připlatíte si i v případě, že budete chtít jezdit v replice kombinézy, se kterou závodí třeba Rossi.

Kůže nikdy neumírá

V každém případě při výběru kombinézy dejte zaprvé na to, jak vám oblek sedí, jakou důvěru ve vás vzbuzují chrániče a provedení stehů. A jestli vám bude někdo tvrdit, že místo kůže bohatě stačí textil, nechte ho padat, v čem chce, a oblečte si stoletím ověřené řešení.

Více informací na www.motoraj.cz.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Kůže nikdy neumírá


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.